Subiect "Calculul pensiei" Deschis de Victoria la data: 05/09/2021 11:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul pensiei
Scris de: Victoria la data: 05/09/2021 11:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:categoriile de muncă intră in calculul pensiei ?Se adună la la salariul tarifar lunar?
Re: Calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/10/2021 8:25am
Conform art 100 din legea pensiilor 263/2010 pe perioadele lucrate in grupele I si II de munca, inainte de 01 aprilie 2001 si in grupele conditii speciale si conditii deosebite, dupa aceasta data, se majoreaza punctajele lunare realizate cu :
- 50 % pentru grupele lucrate in gr I si conditii speciale de munca.
- 25 % pentru grupele lucrate in gr II si conditii deosebite de munca.
Re: Calculul pensiei
Scris de: Victoria la data: 05/10/2021 9:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sa inteleg ca ce apare in cartea de munca ex.schimbat salariu 1193491+214828 ultima suma nu se ia in calcul la pensie nu se adauga ca spor
Re: Calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/10/2021 9:42am
Regretam ca nu va putem da un raspuns clar deoarece nu este clar cum sunt trecute in carnetul de munca. Nu cunoastem acest mod de inscriere a doua cifre legate prin semnul plus.
La inscrierea a doua cifre in carnetul de munca cifra mai mare a constat in suma intre salariul tarifar si sporul de vechime si in acest caz se ia in calcul suma mai mare.
Sumele inscrise in carnetul de munca nu au legatura cu majorarile pentru lucrul in grupele de munca pentruca aceste majorari au fost acordate mai tarziu.
Calculul pensiei
Scris de: Victoria Teodoru la data: 05/12/2021 9:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare Am lucrat in industria de armament in cartea de munca apar retributia tarifara lunara si o suma care este un spor de conditii speciale sau grele acordat conform decret 378/79 este chiar specificat intr-o pozitie din cartea de munca, ce vreau sa ma lamuriti este daca aceste sume sunt sporuri permanente acordate conform decret 163/75 sau legea 57/1974,si ar trebui sa fie luate in calcul la pensie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1