Subiect "Data pensionarii la limita de varsta" Deschis de Adrian Mangra la data: 05/10/2021 5:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data pensionarii la limita de varsta
Scris de: Adrian Mangra la data: 05/10/2021 5:37am
Gen:M
Data nasterii:3.08.1961
Stagiul de cotizare: in acest moment am 32 ani si 6 luni
Alte date:11 ani grupa aIIa(inainte de 2001), 5 ani facultate, 9 luni stagiu militar.
Intrebare:Când mă pot pensina la limita de vârstă?
Re: Data pensionarii la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/10/2021 1:18pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 03 august 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar si studiilor universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 4 luni adica in data de 03 decembrie 2022.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 03 august 2021. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: Data pensionarii la limita de varsta
Scris de: Adrian Mangra la data: 05/11/2021 3:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Am intrebat la Casa de Pensii si mi s-a spus ca nu pot iesi partial anticipat deoarece pentru pensia anticipata partial nu se ia in calcul stagiul suplimentar aferent grupei (respectiv 2 ani si 9 luni) si deci nu indeplinesc conditia de stagiu complet de cotizare.
N-am inteles eu bine? Va rog daca puteti sa-mi raspundeti si la aceasta intrebare.
Va multumesc, cu stima!
Re: Data pensionarii la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/11/2021 4:56am
Afirmatia functionarului de la Casa de pensii este gresita, stagiul de cotizare pentru pensia anticipata partiala si pentru pensia anticipata cuprinde si perioadele suplimentare acordate pentru stagiile lucrate in grupele de munca conform prevederilor art 50 alin (1) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin Hotararea de Guvern 257/2011. Aceste norme se gasesc pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice
Acest articol prevede :
"In vederea deschiderii dreptului la pensie anticipata si la pensia anticipata partiala, stagiul de cotizare cuprinde si perioadele suplimentare acordate pentru activitatea desfasurata in grupele I si II de munca, respectiv in conditii deosebite, conditii speciale".
Re: Data pensionarii la limita de varsta
Scris de: Adrian Mangra la data: 05/11/2021 5:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc foarte mult!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1