Subiect "Calculul pensiei" Deschis de Victoria la data: 05/11/2021 4:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul pensiei
Scris de: Victoria la data: 05/11/2021 4:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:pentru cei ce au contribuit la pensia suplimentara cu 2,3,5% se acorda anumite procente pe anumite perioade ,de ce pe activitatea in munca apar alte procente mult mai mici. ex.21% 1iul.1986/1noiembrie 1990 iar in document apare ptr.3% apare 6% nu ar trebui sa fie 21%
Re: Calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/12/2021 5:13am
Dv faceti confuzie intre sporuri si punctajul suplimentar acordat pentru contributia la pensie suplimentara, inainte de 01 aprilie 2001.
Pentru contributia la pensie suplimentara cu 2%, 3% si 5% inainte de 01 aprilie 2001 se acorda un punctaj suplimentar conform prevederilor art 168 alin (1) din legea pensiilor 263/2010. Acest punctaj suplimentar in procente nu se evidentiaza in buletinul de calcul pe care dv il numiti document. Acest punctaj suplimentar il gasiti consemnat in decizia de pensionare.
Ceiace gasiti dv in acesl document este sporul de vechime care se acorda automat inainte de 01 aprilie 1992 si care in cazul dv este de :
- Intre mai 1988 - aprilie 1990 3%
- Intre mai 1990 - martie 1992 6 %
Presupunem ca din cauza acestei confuzii ati introdus drept sporuri procentele mentionate in art 168 alin (1), din legea pensiilor, in programul de pe site-ul nostru ceiace este o gresala pentruca programul calculeaza acest punctaj suplimentar automat, fara a mai introduce dv procentele respective in coloana sporuri.
In coloana sporuri in % de pe site se introduc sporurile cu caracter permanent cum este cel de vechime, pentru conditiile de munca sau pentru orele lucrate de noapte in cazul in care ati lucrat in ture.
In coloana sporuri in suma fixa se introduc sumele suplimentare pentru orele de noapte daca acestea nu au fost lucrate in tura sau sumele primite drept compensatii pentru cresterea unor preturi.
Re: Calculul pensiei
Scris de: Victoria Teodoru la data: 05/13/2021 7:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: am inteles multumesc.Dar atunci va rog sa ma lamuriti de ce sporul trecut in cartea de munca ptr conditii grele , am lucrat intr-o fabrica de armament, chiar scrie in prima rubrica unde apare prima data, conform decretului 378/79 este o suma care apare ( ceace va spuneam despre cele doua sume trecute in cartea de munca cu + intre ele una fiind retributia tarifara lunara iar a doua sporul ptr. conditii grele ) in fiecare rubrica din cartea de munca pina in 1999 cand se schimba salarizarea, doar ca nu scrie de fiecare data decretul 378/79 o greseala a celui care a completat cartea de munca? acesta nu este un spor permanent care ar fi trebuit sa fie luat in calcul la pensie?
Re: Calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/13/2021 8:17am
Sporul pentru conditii de munca fie ca este in % fie in suma fixa se considera spor cu caracter permanent si se ia in calculul pensiei. Daca este in suma fixa si difera de la o luna la alta nu poate fi inscrisa in carnetul de munca si pentru a fi luata corect in calculul pensiei cereti adeverinta de la angajator in care sa fie consemnate aceste sume.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1