Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de mircia la data: 05/11/2021 7:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: mircia la data: 05/11/2021 7:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am primit decizia de pensie anticipata partial. Felicitari pt site! diferenta a fost de 2 lei. Dovada incetarii activitatii ( inca lucrez) pot sa o duc cand doresc sau trebuie sa ma incadrez intr-un termen de la primirea deciziei?
Multumesc, toate cele bune!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: GicaH la data: 05/11/2021 1:31pm
mircia :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am primit decizia de pensie anticipata partial. Felicitari pt site! diferenta a fost de 2 lei. Dovada incetarii activitatii ( inca lucrez) pot sa o duc cand doresc sau trebuie sa ma incadrez intr-un termen de la primirea deciziei?
Multumesc, toate cele bune!


Nu exista un termen legal, deci puteți chiar să nu încetați activitatea și să nu o duceți până la îndeplinirea condițiilor de pensionare la limită de vârstă, așa cum au făcut unele persoane, dar indicele de corecție se aplică doar la stagiul de cotizare de la prima decizie de pensionare, deci cea de la pensionare anticipată parțial.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 05/12/2021 5:37am
Ne bucuram pentru dv.
Raspunsul domnului Gica este corect.
Puteti lucra in continuare si pe aceasta perioada pensia va fi suspendata, iar pensia anticipata partiala se va pune in plata atunci cand incetati activitatea si depuneti dovada incetarii activitatii la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1