Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Doina Colgiu la data: 05/11/2021 9:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Doina Colgiu la data: 05/11/2021 9:07am
Gen:Masculin
Data nasterii:29.07.1967
Stagiul de cotizare:35
Alte date:grupa a 2a,12 ani
Intrebare:Soțul meu Colgiu Alexandru, are 35 de ani vechime din care 12 ani grupa a 2a.Cand poate ieși anticipat la pensie cel mai devreme? Mulțumesc de răspuns.
Re: Pensie anticipata
Scris de: GicaH la data: 05/11/2021 1:43pm
Doina Colgiu :
Gen:Masculin
Data nasterii:29.07.1967
Stagiul de cotizare:35
Alte date:grupa a 2a,12 ani
Intrebare:Soțul meu Colgiu Alexandru, are 35 de ani vechime din care 12 ani grupa a 2a.Cand poate ieși anticipat la pensie cel mai devreme? Mulțumesc de răspuns.


Pensia anticipata nepenalizata o poate obține soțul dumneavoastră la îndeplinirea condiției de stagiu de cotizare complet depășit cu 8 ani, deci dacă are un stagiu de cotizare de 43 de ani.
Pentru lucrul în grupa a doua primește un stagiu suplimentar de 3 ani, astfel totalizează 38 de ani stagiu de cotizare, dar primește și o reducere a vârstei standard de pensionare cu 4 ani, deci poate ieși la pensie limită de vârstă după împlinirea vârstei de 61 de ani, după 29 iulie 2028.
Pensie anticipată parțială o poate obține cu 5 ani înainte de îndeplinirea drepturilor de pensionare la limita de varsta, adică după data de 29 iulie 2023, penalizarea depinde de data depunerii dosarului de pensionare, de numărul de luni de anticipare până la pensie limită de vârstă și de numărul de ani întregi depășiți față de stagiul complet de cotizare de 35 de ani.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/12/2021 6:08am
Raspunsul domnului Gica contine erori privind datele pensionarii cu pensie anticipata sau anticipata partiala.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere sotul dv are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 iulie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiaza de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 38 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in data de 29 iulie 2028.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata dupa varsta de 60 ani adica in data de 29 iulie 2027. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Are dreptul la pensie anticipata, nediminuata dupa varsta de 60 ani, adica in data de 29 iulie 2027, daca isi completeaza stagiul de cotizare cu 5 ani si realizeaza stagiul total de cotizare de 43 ani.
Anticiparea de 5 ani pentru pensie anticipata partiala sau anticipata nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare cu 4 ani pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1