Subiect "diriginte de santier = grupa a II a" Deschis de iacob la data: 05/12/2021 8:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
diriginte de santier = grupa a II a
Scris de: iacob la data: 05/12/2021 8:33am
Gen:M
Data nasterii:27.03.1958
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:facultate 5 ani, armata 9 luni, 3 ani grupa a II a la alti 2 angajatori
Intrebare: In perioada 15.03.1996 - 01.04.1997 si perioada 01.11.1997 - 01.01.1999 am fost incadrat in cartea de munca in functia de DIRIGINTE SANTIER, fara sa fie specificata grupa de munca.
Pot sa beneficiez de reducerea varstei de pensionare conform acestei incadrari?
In cazul in care angajatorul nu a platit cota CAS corespunzatoare incadrarii ca DIRIGINTE SANTIER, pot sa actionez in justitie angajatorul cerand plata retroactiva a contributiei respective pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare cu cele 8 luni pentru cei 2 ani de lucru in functia respectiva?
Re: diriginte de santier = grupa a II a
Scris de: GicaH la data: 05/12/2021 8:44am
iacob :
Gen:M
Data nasterii:27.03.1958
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:facultate 5 ani, armata 9 luni, 3 ani grupa a II a la alti 2 angajatori
Intrebare: In perioada 15.03.1996 - 01.04.1997 si perioada 01.11.1997 - 01.01.1999 am fost incadrat in cartea de munca in functia de DIRIGINTE SANTIER, fara sa fie specificata grupa de munca.
Pot sa beneficiez de reducerea varstei de pensionare conform acestei incadrari?
In cazul in care angajatorul nu a platit cota CAS corespunzatoare incadrarii ca DIRIGINTE SANTIER, pot sa actionez in justitie angajatorul cerand plata retroactiva a contributiei respective pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare cu cele 8 luni pentru cei 2 ani de lucru in functia respectiva?


Daca angajatorul nu a plătit contribuția pentru grupa a doua, nu puteți face nimic, nu contează funcția, ci dovada ca ati fost încadrat în grupa a doua, ceea ce se face prin adeverință sau înscris în carnetul de munca.
Dar, să știți că diriginții de șantier nu au fost încadrați în grupa de munca, asta o știu pentru ca am lucrat în acea perioada în construcții poduri ca inginer, și nici muncitorii nu au primit grupa de munca, dupa 30.12.1994, fiindcă nu s-a platit de firmă contribuția.
Re: diriginte de santier = grupa a II a
Scris de: iacob la data: 05/12/2021 8:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: multumesc frumos
Re: diriginte de santier = grupa a II a
Scris de: la pensie la data: 05/13/2021 1:32pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 27 martie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Functia de diriginte de santier nu poate fi luat in considerare ca factor determinant pentru incadrarea in grupa de munca, ci factorii determinanti sunt conditiile de munca si daca angajatorul a facut demersurile necesare pentru incadrarea acestui loc de munca in grupa de munca. De exemplu daca un diriginte de santier lucreaza pe un santier unde lucrarile executate sunt in o zona unde lucreaza si angajatii beneficiarului care datorita conditiile de munca beneficiaza de grupa de munca atunci si angajatii constructorului beneficiaza de aceleasi grupe de munca.
Am luat in calcul ca cei 3 ani lucrati in grupa II de munca nu se refera la perioada in care ati lucrat ca diriginte de santier.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in data de 27 martie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
In privinta dreptului dv de a da in judecata angajatorul aveti acest drept dar rezultatul depinde de argumentele invocate care constau in conditiile de munca cum ar fi :
Conditiile dv de munca au fost similare cu ale unor angajati de la angajatorul la care ati lucrat dv sau ale beneficiarului care au avut aceleasi conditii de munca si au fost incadrati in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1