Subiect "Pensie Italia" Deschis de Fasui Dănuț la data: 05/12/2021 9:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie Italia
Scris de: Fasui Dănuț la data: 05/12/2021 9:34am
Gen:Masculin
Data nasterii:05/06/1959
Stagiul de cotizare:23 ani 6 luni și 5 zile(România)
Alte date: 16 ani (Italia)
Intrebare: Cunoaște cineva legea din Italia și ar putea să-mi spună dacă există vreo posibilitate de pensionare, în condițiile de mai sus?
Menționez ca doar ce m-am pensionat în România. As dorii sa beneficiez de pensie și din Italia. Știu ca exista o lege numita "cota 100" la care m-aș putea încadra .. Dar nu știu dacă ei țin cont de armata, ani de grupa când cer perioada de aici, din România.
Re: Pensie Italia
Scris de: Nicolae la data: 05/13/2021 2:36am
Fasui Dănuț :
Gen:Masculin
Data nasterii:05/06/1959
Stagiul de cotizare:23 ani 6 luni și 5 zile(România)
Alte date: 16 ani (Italia)
Intrebare: Cunoaște cineva legea din Italia și ar putea să-mi spună dacă există vreo posibilitate de pensionare, în condițiile de mai sus?
Menționez ca doar ce m-am pensionat în România. As dorii sa beneficiez de pensie și din Italia. Știu ca exista o lege numita "cota 100" la care m-aș putea încadra .. Dar nu știu dacă ei țin cont de armata, ani de grupa când cer perioada de aici, din România.

Conform Legislatiei UE stagiile de cotizare din tarile-membre se cumuleaza. "cota 100", de care vorbiti, da dreptul la pensie de la varsta de 62 ani astfel ca impreuna cu anii de munca suma sa fie de cel putin 100. Daca va aflati in RO depuneti cerere la CJP de care apartineti, sau la autoritatea competenta in Italia ...
Re: Pensie Italia
Scris de: Fasui Dănuț la data: 05/13/2021 2:43am
Nicolae :

Conform Legislatiei UE stagiile de cotizare din tarile-membre se cumuleaza. "cota 100", de care vorbiti, da dreptul la pensie de la varsta de 62 ani astfel ca impreuna cu anii de munca suma sa fie de cel putin 100. Daca va aflati in RO depuneti cerere la CJP de care apartineti, sau la autoritatea competenta in Italia ...


Bună ziua.. Mă aflu în Italia momentan. Am programare pe 22 la un "patronato".. Ei ma vor consilia în legătură cu pensia. As vrea totuși sa fiu pregătit, deaia am și întrebat. Eu din cei 23 de ani lucrați în tara, 3-4 ani sunt oferiți de stat pentru anii de grupa + armata. Se ia în calcul și anii aceștia, la dosarul de pensie din Italia?
Re: Pensie Italia
Scris de: la pensie la data: 05/13/2021 1:35pm
Noi nu cunoastem aceste prevederi si multumim domnului Nicolae pentru precizari.
Re: Pensie Italia
Scris de: Nicolae la data: 05/13/2021 3:30pm
Fasui Dănuț :
Nicolae :

Conform Legislatiei UE stagiile de cotizare din tarile-membre se cumuleaza. "cota 100", de care vorbiti, da dreptul la pensie de la varsta de 62 ani astfel ca impreuna cu anii de munca suma sa fie de cel putin 100. Daca va aflati in RO depuneti cerere la CJP de care apartineti, sau la autoritatea competenta in Italia ...


Bună ziua.. Mă aflu în Italia momentan. Am programare pe 22 la un "patronato".. Ei ma vor consilia în legătură cu pensia. As vrea totuși sa fiu pregătit, deaia am și întrebat. Eu din cei 23 de ani lucrați în tara, 3-4 ani sunt oferiți de stat pentru anii de grupa + armata. Se ia în calcul și anii aceștia, la dosarul de pensie din Italia?

Intrebarea tine de legea italiana. Putem doar sa presupunem ca, "cota 100" fiind un mod de pensionare anticipata, perioada serviciului militar in termen sa nu fie luata in calcul in acest caz, analogic legii romane ... Dar pana pe 22 nu mai e mult si cei de la "patronato" va vor da un raspuns mai exact. Solicitam sa-l impartasiti cu noi
Re: Pensie Italia
Scris de: VALENTINA la data: 05/16/2021 2:15am
Sotul meu a fost la INAS in Italia si i sa spus ca trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii: 62 etate + 38 ani de contributii ( obligatoriu trebuie sa aveti 35 ani de contributii, diferenta pana la 38 poate sa fie si din somaj, boala, armata) Nu vi se pun ani care va rezulta din munca facuta in grupa Este un beneficiu valabil doar pentru Romania Conditiile dumneavoastra le indepliniti in ziua si luna de nastere dupa care trebuie sa mai munciti inca 3 luni ca sa intrati in drepturi (E prevazuta aceasta fereastra de 3 luni dupa care va dau pensia)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1