Subiect "Calcul punctaj anual" Deschis de Marginean la data: 05/12/2021 2:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul punctaj anual
Scris de: Marginean la data: 05/12/2021 2:43pm
Gen:F
Data nasterii:26.09.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:De ce punctajul anual se calculeaza prin insumarea punctajelor lunare realizate si impartirea la 12 in situatia in care in anumiti ani nu ai realizat venituri decat o luna, doua luni, etc. Eu personal in anul 1979 am realizat mai putin de 2 luni; in anul 1981 mai putin de 8 luni; in 1982 mai putin de 4 luni, iar 2020 9 luni. La calculul nr. de puncte pentru intreaga perioada de activitate pierd in jur de 4 puncte, ceea ce reprezinta destul de mult.
Re: Calcul punctaj anual
Scris de: GicaH la data: 05/13/2021 2:20am
Marginean :
Gen:F
Data nasterii:26.09.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:De ce punctajul anual se calculeaza prin insumarea punctajelor lunare realizate si impartirea la 12 in situatia in care in anumiti ani nu ai realizat venituri decat o luna, doua luni, etc. Eu personal in anul 1979 am realizat mai putin de 2 luni; in anul 1981 mai putin de 8 luni; in 1982 mai putin de 4 luni, iar 2020 9 luni. La calculul nr. de puncte pentru intreaga perioada de activitate pierd in jur de 4 puncte, ceea ce reprezinta destul de mult.


Aveți dreptate și eu am pățit așa, dar așa sunt concepute legile pensiilor 19/2000 și 263/2010.
Re: Calcul punctaj anual
Scris de: Nelu la data: 05/13/2021 4:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Este corect din punct de vedere aritmetic asa cum este prevazut in lege.
Dupa dvs. - daca ati lucrat 2 luni intr-un an si ati contribuit de ex.pt.pensie cu 2 lei iar colegul dvs. a lucrat in acleasi conditii si a contribuit 12 luni cu 12 lei - ar insemna sa aveti aceeasi pensie ceea ce nu ar fi corect.
Cu alte cuvinte nu e vorba de media aritmetica a punctajelor lunilor de contributie ci de media aritmetica pentru anul respectiv a contributiei.
Re: Calcul punctaj anual
Scris de: Silvia la data: 05/13/2021 5:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Eu care am lucrat 2 luni, am 2 luni vechime , cel care a lucrat 12 luni are 12 luni vechime.
Re: Calcul punctaj anual
Scris de: GicaH la data: 05/13/2021 6:20am
Silvia :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Eu care am lucrat 2 luni, am 2 luni vechime , cel care a lucrat 12 luni are 12 luni vechime.


Una este vechimea(stagiul de cotizare) și alta este punctajul, sau cuantumul pensiei......
Re: Calcul punctaj anual
Scris de: la pensie la data: 05/13/2021 1:43pm
Pozitiile domnului Gica si Nelu sunt corecte.
In primul rand calculul se face asa cum a stabilit legiuitorul.
In al doile rand este corect ca un angajat care a realizat 1 punct lunar numai 6 luni sa primesca un punctaj lunar pe jumatate cat primeste un angajat care a realizat 1 punct lunar timp de 12 luni, pentruca si contributiile platite sunt diferite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1