Subiect "in ce conditii ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial?" Deschis de parau petru la data: 06/29/2009 6:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
in ce conditii ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial?
Scris de: parau petru la data: 06/29/2009 6:28am
Gen:masculin
Data nasterii:16 august 1949
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:momentan sunt angajat,salariul net este de aproximativ 1000 roni
Intrebare:as dori sa aflu ce posibilitati am de a ma pensiona,anticipat sau anticipat partial si daca imi puteti spune o pensie aproximativa.cu multumiri anticipate.
Re: in ce conditii ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial?
Scris de: la pensie la data: 06/30/2009 2:17am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 16 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 16 iunie 2014 adica dupa 16 iunie 2009, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 34 ani si 8 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Valoarea pensiei nu depinde numai de ultimul salariu ci de toate salariile (veniturile) avute pe tot stagiu de cotizare si in acest caz nu putem sa va spunem nici macar o valoare aproximativa.
Daca aveti datele necesare puteti sa va estimati pensia pe site-ul nostru cu programul “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1