Subiect "perioada consemnata in cartea de munca, dar care nu este luata in calcul la pensie" Deschis de Lucy la data: 05/13/2021 2:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada consemnata in cartea de munca, dar care nu este luata in calcul la pensie
Scris de: Lucy la data: 05/13/2021 2:59pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:in perioada 1986 - 1992 (am lucrat fara intrerupere, la acelasi angajator). Firma s-a desfintat, o parte din arhiva am gasit-o la Arhivele Nationale Targoviste). Desi intreaga perioada este inscrisa in cartea de munca, nu s-au mai regasit toate statele de plata (pentru 27 de luni), fapt consemnat de Arhivele Nationale printr-o adeverinta cu veniturile si sporurile obtinute intre 1986 - 1992. La calculul pensiei nu s-au luat in considerare veniturile si punctajul corespunzator aceastei perioade de 27 luni. Cum ar trebui sa procedez in acest caz pentru a mi se lua in considerare si aceasta perioada lucrata efectiv ? Nu cred ca este vina mea ca statele de plata nu sunt intr-o stare corespunzatoare sau nu se mai regasesc. Va multumesc
Re: perioada consemnata in cartea de munca, dar care nu este luata in calcul la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/14/2021 3:00am
In calculul pensiei se iau sumele castigate pana la data depunerii dosarului de pensionare.
In cazul dv nu au fost luate in calcul sumele castigate pe luna martie deoarece dosarul de pensie a intrat in lucru inainte de intrarea acestor sume in arhiva electronica a Casei de pensii, 24 aprilie 2021.
Conform art 107 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 Casa de pensii ar trebui sa constate aceasta si sa revizuiasca pensia din oficiu insa este mai sigur daca faceti dv o cerere in care sa solicitati aceasta revizuire.
In ceiace priveste referirea la prevederile legii 127/2019 explicatia este urmatoarea :
Inainte de publicarea in Monitorul Oficial a legii 127/9 iulie 2019 contestatiile puteau facute mai intai la Comisia Centrala de Contestatii constituita pe langa Casa Nationala de Pensii Publice si apoi la Tribunal. Din cauza multimii contestatiilor se ajunsese ca aceasta comisie sa raspunda si cu intarziere de cativa ani.
In aceasta situatie s-a prevazut desfiintarea comisiei centrale de contestatii prin art 183 din legea pensiilor 127/2019 si contestatiile sa fie facute numai prin actiune in justitie conform art 139 din legea 127/2019.
Desi legea 127/2019 nu a intrat in vigoare in totalitate anumite articole din aceasta lege, cum ar fi 139 si 183 mentionate mai sus, au intrat in vigoare incepand cu 12 iulie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1