Subiect "cu cat creste pensia pentru grupa a II a si productia speciala" Deschis de Neamtu Jenica la data: 06/29/2009 6:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cu cat creste pensia pentru grupa a II a si productia speciala
Scris de: Neamtu Jenica la data: 06/29/2009 6:33am
Gen:F
Data nasterii:14 04 1945
Stagiul de cotizare:07 09 1968-01 06 2009
Alte date: grupa II timp de 22 ani 7 luni 24 zile+ spor productie speciala 8%= 4 ani 9 luni+spor conditii deosebite 2%= 3 ani+ spor cond. deosebite de 100 lei= 1 an+spor cond. deosebite de 130 lei= 5 luni;
Spor vechime: 5 ani 3%, 5 ani 5%, 4 luni 7%, 4 ani+8 luni 12%, 2 ani+7 luni 15%, 18 ani+1 luna 25%
Intrebare:Cum se reflecta in cresterea valorii pensiei mele timpul de gr II a+ spor de productie speciala+spor conditii deosebite.

Dar sporul de vechime cum se reflecta in cresterea valorii pensiei mele?
Re: cu cat creste pensia pentru grupa a II a si productia speciala
Scris de: la pensie la data: 06/30/2009 9:35am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta din 14 mai 2002 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 25 ani si 1 luna. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru o analiza corecta trebuia sa ne dati anumite date strict necesare si mai putin cele pe care ni le-ati dat insa am incercat sa le completam cu cele introduse de dv in program.
Programul nostru de “Calcul pensie” este conceput pentru cazuri obisnuite de pensionare la limita de varsta.
Cazul dv este un caz particular mai putin obisnuit si pentru a avea un rezultat cat mai précis trebuie sa aduceti unele ajustari datelor introduse si a rezultatelor obtinute.
Aceste modificari sunt :
1. Ati copletat gresit in caseta “Punctaj suplimentar pentru grupele de munca” . Aceasta caseta se completeaza pentru cei care beneficiaza de OU 100/2008. Dv beneficiati de OU 209/2008 care este mai avantajoasa . In acest caz trebuie sa faceti urmatoarele modificari:
-in caseta de punctaj suplimentar pentru grupa de munca lasati “0”
- in perioada cat ati avut grupa II de munca trebuie crescute veniturile (salariile si sporurile ) cu 25 %
2. Nu ati completat nimic in perioada anilor 1963- 1968. Acest fapt ne impiedica sa analizam corectitudinea sporului de vechhime in perioada urmatoare.
3 Sporurile enumerate pentru a fi luate in calcul le insumati pe categorii (% si fixe) si le introduceti in program.
4. Sporul de vechime trebuie introdus in program la cifrele date de noi la “Sporul de vechime”de pe forum.
5. In perioada aprilie 2001 – iunie 2007 atat sumele pentru care s-a platit CAS cat si a sumelor care intra in calcul pensiei au fost limitate la 3 salarii medii brute pe economie in anii 2001 (aprilie – decembrie) si 2002 iar pe anii 2003, la 5 salarii medii brute pe economie (salarii medii brute pe economie care au stat la baza Bugetului Asigurarilor sociale pe anul respectiv).
Valoric aceste limitari sunt”
Anul 2001 -12445959 lei (aprilie –decembrie)
Anul 2002 -16746000 lei
Anul 2003 -26418600 lei
Dv in aceasta perioada ati completat sume care pe total venit (salariul lunar + spor in %) depasesc aceste sume.
Pentru corectitudine trebuie sa le limitati la sumele indicate de noi. Aceste limitari le gasiti si in certificatele primite de la CNPAS pe aceasta perioada.
6.Deoarece ati lucrat peste varsta standard de iesire la pensie trebuie sa va calculati singura punctajul pensiei prin impartirea “Punctajului total” la 25,08333 iar punctajul pensiei realizat il inmultiti cu valoarea punctului de pensie de 718,40 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1