Subiect "pensie" Deschis de VERO la data: 05/15/2021 5:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: VERO la data: 05/15/2021 5:13am
Gen:F
Data nasterii:02.03.1957
Stagiul de cotizare:13
Alte date:
Intrebare:daca am cotizat doar 13 ani, cum procedez sa primesc pensie? Sau indemnizatie sociala? Cui ma adresez daca casa de pensii mi.a respins dosarul?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/15/2021 8:50am
Actuala lege a pensiilor 263/2010 da dreptul la pensie pentru limita de varsta celor care au realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci pentru a beneficia de acest tip de pensie conform actualei legi a pensiilor este necesar sa va completati stagiul de cotizare pentru a obtine stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Completarea stagiului de cotizare se poate face prin contracte de asigurare sociala incheiate cu Casa de pensii, care sunt de doua feluri :
- Contract de asigurare sociala pe perioada viitoare, pe perioada caruia platiti o contributie de asigurare sociala de 25 % pentru salariul lunar minim pe economie care acum este de 2300 lei. Deci platiti 575 lei lunar. Acest tip de contract se poate incheia conform legii pensiilor 263/2010 si poate fi incheiat cat este in vigoare aceasta lege. Acest tip de contract are dezavantajul ca stagiul de cotizare cumparat poate fi valorificat numai la sfarsitul perioadei asigurate.
- Contract de asigurare sociala pe perioada trecuta, daca aveti o perioada in care nu ati lucrat, pe perioada caruia platiti o contributie de asigurare sociala de 25 % pentru salariul lunar minim pe economie, care acum este de 2300 lei. Deci platiti 575 lei lunar.
Acest tip de contract se poate incheia conform OUG 163/2020 pana la data de 01 septembrie 2021, daca aceasta data nu va fi prelungita.
Daca nu aveti posibilitati materiale puteti astepta pana la inlocuirea actualei legi a pensiilor cu o noua lege care se prevede a se produce in data de 01 septembrie 2023 pentruca este posibil ca prin acea lege sa fie diminuat stagiul minim de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1