Subiect "Introducere date" Deschis de DRAGAN LUCIAN la data: 06/29/2009 7:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Introducere date
Scris de: DRAGAN LUCIAN la data: 06/29/2009 7:10am
Gen:M
Data nasterii:28.01.1950
Stagiul de cotizare:37
Alte date: din 2001 am contract individual cu casa de pensii
Intrebare:Ce rost are pe prima pagina a programului punctele pentru facultate? Daca le introduc aici, mai trebuie sa introduc anii de facultate in cursul derularii programului de calcul? Din anul 2001 aprilie, am contract individual cu casa de pensie. Am platit cotizatia asa cum era scris pe peretele casei de pensie. Adica la minimum cerut. Am introdus corect datele?
Re: Introducere date
Scris de: la pensie la data: 06/30/2009 2:23pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 28 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Din pacate dv cereti sa va verificam datele dar in schimb ne furnizati date incomplete sau gresite, cum ar fi:
- Data nasterii in mesaj 28 01 1950 si in programul de calcul ati introdus 28 08 1950. Desi in calculul pensiei in cazul dv nu introduce erori arunca o umbra de indoiala asupra corectitudinii celorlalte date daca ati gresit si aceasta data.
- Nu cunoastem care este motivul pentru care iesiti la pensie la limita de varsta in februarie 2009.
Am verificat datele introduse in programul completat in totalitate si avem urmatoarele observatii:
1.-Data de iesire la pensie la limita de varsta pentru un calcul corect trebuie trecuta luna “2” anul “2015”data la care impliniti varsta standard de pensionare de 65 ani.
2.-In coloana punctaj pentru facultate nu trebuie sa completati nimic daca pe perioada facultatii ati selectat codul “F”. La intrarea in program completeaza acea caseta numai cei care au deja decizie de pensionare si cunosc acest punctaj in schimb nu vor completa cu codul “F” pe perioada facultatii.
3.-Sporurile de vechime se determina, in perioada anterioara lui aprilie 1992, conform celor esxplicate de noi pe forum.Analizand sporurile completate de dv am observat erori in perioada septembrie 1983 – martie 1992 .
Sporurile corecte sunt :
In perioada septembrie 1983 – martie 1984 6 %
In perioada aprilie 1984 – martie 1989 9 %
In perioada aprilie 1989 – martie 1992 12 %
4.-Sumele pe care trebuie sa le introduceti in perioada in care ati avut Contract de Asigurare Sociala sunt sumele asigurate nu sumele platite . Dupa cunostintele noastre suma minima asigurata in anul 2008 a fost de 388 lei iar in 2009 este de 423 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1