Subiect "Cumparare vechime" Deschis de Daniela la data: 06/01/2021 11:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumparare vechime
Scris de: Daniela la data: 06/01/2021 11:00am
Gen:feminin
Data nasterii:09.01.1962
Stagiul de cotizare:12 ani ,11luni,1 zi
Alte date:pensie de invalidate gr.ll din 21 august 1997 pana in prezent
Intrebare:In conditiile in care stagiul de cotizare este sub 15 ani ,chiar daca acum am pensie de invaliditate,pot cumpara vechime pentru a completa stagiul minim de cotizare?Multumesc!
Re: Cumparare vechime
Scris de: la pensie la data: 06/02/2021 3:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 09 martie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate se asimileaza stagiului de cotizare.
La calculul stagiului minim de cotizare necesar pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 2 luni se includ si stagiile de cotizare asimilate si astfel nu mai este nevoie ca dv sa mai cumparati vechime pentru a beneficia de aceasta pensie.
Re: Cumparare vechime
Scris de: Nicolae la data: 06/02/2021 4:34am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 09 martie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate se asimileaza stagiului de cotizare.
La calculul stagiului minim de cotizare necesar pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 2 luni se includ si stagiile de cotizare asimilate si astfel nu mai este nevoie ca dv sa mai cumparati vechime pentru a beneficia de aceasta pensie.

PRECIZARE: ...dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 09 martie 2024
Re: Cumparare vechime
Scris de: la pensie la data: 06/02/2021 4:36am
Corecta observatia domnului Nicolae caruia ii multumim
Re: Cumparare vechime
Scris de: Daniela la data: 06/02/2021 4:52am
Ma gandeam sa -mi completez stagiul minim de cotizare de 15 ani intrucat nu este exclus ,ca pe viitor,cei care nu au acest stagiu minim sa beneficieze de ajutor social ci nu de pensie.
Va multumesc!

la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 09 martie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate se asimileaza stagiului de cotizare.
La calculul stagiului minim de cotizare necesar pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 2 luni se includ si stagiile de cotizare asimilate si astfel nu mai este nevoie ca dv sa mai cumparati vechime pentru a beneficia de aceasta pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1