Subiect "pensie la limită de vârstă/anticipată" Deschis de Gheorghe Vlăduleasa la data: 06/03/2021 9:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limită de vârstă/anticipată
Scris de: Gheorghe Vlăduleasa la data: 06/03/2021 9:31am
Gen:masculin
Data nasterii:09.10.1960
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:
Bună ziua
M-am pensionat în 08.03.2021 la vârsta de 60 de ani și 5 luni uzând de Certificat de persoană cu handicap accentuat dobândit anterior calității de asigurat, reducere posibilă de 10 ani.
Am fost funcționar public .
Pensia pe care am obținut-o este pensie la limită de vârstă sau pensie anticipată.
În această situație:
-puteam cumula pensia cu veniturile din activități dependente (raport de serviciu în cazul meu);
- pot cumula pensia cu un salariu la o instituție publică;
- pot cumula pensia cu un salariu la un angajator privat ?
Aș dori și temeiul legal.
Mulțumesc
Re: pensie la limită de vârstă/anticipată
Scris de: GicaH la data: 06/03/2021 10:26am
Gheorghe Vlăduleasa :
Gen:masculin
Data nasterii:09.10.1960
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:
Bună ziua
M-am pensionat în 08.03.2021 la vârsta de 60 de ani și 5 luni uzând de Certificat de persoană cu handicap accentuat dobândit anterior calității de asigurat, reducere posibilă de 10 ani.
Am fost funcționar public .
Pensia pe care am obținut-o este pensie la limită de vârstă sau pensie anticipată.
În această situație:
-puteam cumula pensia cu veniturile din activități dependente (raport de serviciu în cazul meu);
- pot cumula pensia cu un salariu la o instituție publică;
- pot cumula pensia cu un salariu la un angajator privat ?
Aș dori și temeiul legal.
Mulțumesc


Daca ați primit pensie la limită de vârstă, fapt ce puteți vedea în decizia de pensionare, aveți dreptul la munca, daca vi se face contract de firma respectiva.
Re: pensie la limită de vârstă/anticipată
Scris de: la pensie la data: 06/03/2021 2:03pm
-Dv v-ati pensionat cu pensie pentru limita de varsta conform art 58 litera b) din legea pensiilor 263/2010
-Pensionarii cu pensie pentru limita de varsta au dreptul sa cumuleze pensia cu salariu obtinut prin contract de munca conform art 118 alin (1) litera a) din legea pensiilor 263/2010
- Legislatia pensiilor nu face distinctie intre angajatii la stat (bugetari) sau la privat.
A fost o tentativa de limitare a acestui drept pentru bugetari dar a fost anulata. In prezent se intentioneaza sa se faca o noua reglementare care sa limiteze acest drept pentru bugetari dar nu stim cum va arata aceasta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1