Subiect "pensie anticipata" Deschis de marian la data: 06/07/2021 3:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: marian la data: 06/07/2021 3:00am
Gen:F
Data nasterii:06.12.2021
Stagiul de cotizare:1979-2121 APROXIMATIV 42 ANI
Alte date:
Intrebare:Sotia mea indeplineste conditiile pentru pensie anticipata fara penalizari dar avind in vedere incertitudinea privind modificarea legislatiei doreste sa depuna dosarul, dar sa mai lucreze pina la sfirsitul anului. Care este procedura prin care sa avem decizia de pensionare anticipata dar fara a fi pusa in plata decit la cerere.
Multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: GicaH la data: 06/07/2021 4:10am
marian :
Gen:F
Data nasterii:06.12.2021
Stagiul de cotizare:1979-2121 APROXIMATIV 42 ANI
Alte date:
Intrebare:Sotia mea indeplineste conditiile pentru pensie anticipata fara penalizari dar avind in vedere incertitudinea privind modificarea legislatiei doreste sa depuna dosarul, dar sa mai lucreze pina la sfirsitul anului. Care este procedura prin care sa avem decizia de pensionare anticipata dar fara a fi pusa in plata decit la cerere.
Multumesc


Poate sa depună cererea de pensionare anticipată nepenalizata, dacă are dreptul și după primirea deciziei sa nu înceteze activitatea, nedepunand dovada de încetare a activității pana când dorește dumneaei.
Totuși, după câte se zvonește, chiar și legea 127/2019 specifica ca pensia anticipata nepenalizata, se desființează, dar se transforma în pensie limită de vârstă, avantajand pensionarul să mai poate lucra și cumula pensie cu salariu la privat.
Re: pensie anticipata
Scris de: Nicolae la data: 06/07/2021 6:56am
GicaH :
marian :
Gen:F
Data nasterii:06.12.2021
Stagiul de cotizare:1979-2121 APROXIMATIV 42 ANI
Alte date:
Intrebare:Sotia mea indeplineste conditiile pentru pensie anticipata fara penalizari dar avind in vedere incertitudinea privind modificarea legislatiei doreste sa depuna dosarul, dar sa mai lucreze pina la sfirsitul anului. Care este procedura prin care sa avem decizia de pensionare anticipata dar fara a fi pusa in plata decit la cerere.
Multumesc

Poate sa depună cererea de pensionare anticipată nepenalizata, dacă are dreptul și după primirea deciziei sa nu înceteze activitatea, nedepunand dovada de încetare a activității pana când dorește dumneaei.
Totuși, după câte se zvonește, chiar și legea 127/2019 specifica ca pensia anticipata nepenalizata, se desființează, dar se transforma în pensie limită de vârstă, avantajand pensionarul să mai poate lucra și cumula pensie cu salariu la privat.


Nu e zvon, e art. 57 din L.127/2019 (prin aceasta norma Pensia anticipata ar deveni pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare). Iar Pensia anticipata partiala se face Pensie anticipata - art. 60 din Lege. Doar ca aplicarea L.127/2019 e amanata pentru 1.09.2023 si nu e cert ca se va pune in aplicare.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/07/2021 8:17am
Ambele raspunsuri ale domnilor Gica si Nicolae sunt corecte.
Poate depune dosarul de pensie anticipata, nediminuata, si sa continuie activitatea fara sa depuna dovada incetarii activitatii.
Insa trebuie facuta precizarea ca daca actualul angajator afla ca are decizie de pensionare si nu este de acord cu continuarea activitatii, poate declara incetarea de drept a contractului de munca, dar are dreptul sa se angajeze la alt angajator.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1