Subiect "Adeverință salarii brute." Deschis de Belu Elena la data: 06/07/2021 9:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverință salarii brute.
Scris de: Belu Elena la data: 06/07/2021 9:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am ieșit la pensie în urma cu un an. Nu m. ia fost luata în calcul o adeverință cu salariile brute. Ce pot sa mai fac acum?
Re: Adeverință salarii brute.
Scris de: Belu Elena la data: 06/07/2021 10:01am
Belu Elena :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am ieșit la pensie în urma cu un an. Nu m. ia fost luata în calcul o adeverință cu salariile brute. Ce pot sa mai fac acum?
adeverință este între anii 1982 _ 2001.
Re: Adeverință salarii brute.
Scris de: la pensie la data: 06/07/2021 12:36pm
Actuala lege a pensiilor 263/2010 nu prevede calculul pensiei cu luarea in calcul a salariilor brute in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
Aceasta lege prevede ca in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001, la punctajul pensiei, sa se ia in calcul salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent.
Prezentam pe site la pagina "Baza de calcul a punctajului pensiei", accesibila de pe pagina principala, sumele care se iau in calcul.
Este prevazut ca incepand cu septembrie 2023 sa intre in vigoare o noua lege a pensiilor conform careia sa se faca recalcularea tuturor pensiilor prin care la calculul punctajului pensiei sa fie luate in calcul salariile brute si in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1