Subiect "data pensionare" Deschis de Dan la data: 06/07/2021 2:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionare
Scris de: Dan la data: 06/07/2021 2:59pm
Gen:M
Data nasterii:27.09.1961
Stagiul de cotizare:36 ani si 6 luni
Alte date:de la 01.01.2008 am pensie de boala gr. III si lucrez cu 4 ore
Intrebare: In conditiile date, ma pot pensiona anticipat?
Daca da, ce penalizare as avea?
Va multumesc anticipat.
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/08/2021 2:31am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 27 septembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul total de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate.Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata dupa varsta de 60 ani, adica dupa data de 27 septembrie 2021 daca realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani, fara a lua in calcul stagiul de cotizare realizat dupa data de 01 ianuarie 2008. Stagiul de cotizare realizat prin contract cu jumatate de norma dupa 01 ianuarie 2008 nu se ia in calculul stagiului de cotizare necesar pentru pensie anticipata partiala, de catre Casa de pensii, dupa parerea noastra incorect.
Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului. Nu putem sa va calculam diminuarea pensiei anticipate partiale deoarece nu avem datele necesare.
Re: data pensionare
Scris de: Nicolae la data: 06/08/2021 4:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Intrebare si raspns de pe site-ul cnpp.ro (https://www.cnpp.ro/stagii-de-cotizare):
"Am contract de muncă cu timp parțial. Cum se calculează stagiul de cotizare?
Dacă pentru perioada anterioară datei de 1 iulie 2005, în situaţia salariatului care a desfăşurat activitate în temeiul unui contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare la sistemul de asigurări sociale se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat conform legii, începând cu 1 iulie 2005, conform prevederilor OUG nr. 65/2005 act normativ care a modificat şi completat Legea nr. 53/2003 (Codul Muncii), perioada în care o persoană desfăşoară activitate în baza unui contract de muncă cu timp parţial se consideră stagiu de cotizare integral."

Mai mult, in 2018 colegul de munca, avand contract cu timp partial de 4 ore, a iesit la pensie anticipata partiala
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/08/2021 7:43am
Pentru domnul Nicolae
Raspunsul la intrebarea de pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice este corect dar nu are legatura cu cazul concret al domnului Dan.
Cazul colegului dv este necesar a fi studiat lucru pe care va rugam sa-l analizati dv si anume:
Daca puteti dv sa analizati daca stagiul lucrat cu jumatate de norma pe perioada in care a beneficiat de pensie de invaliditate a fost luat in calculul pensiei anticipate partiale ca vechime si ca punctaj.
Re: data pensionare
Scris de: Nicolae la data: 06/08/2021 9:51am
la pensie :
Pentru domnul Nicolae
Raspunsul la intrebarea de pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice este corect dar nu are legatura cu cazul concret al domnului Dan.
Cazul colegului dv este necesar a fi studiat lucru pe care va rugam sa-l analizati dv si anume:
Daca puteti dv sa analizati daca stagiul lucrat cu jumatate de norma pe perioada in care a beneficiat de pensie de invaliditate a fost luat in calculul pensiei anticipate partiale ca vechime si ca punctaj.

ca vechime
Re: data pensionare
Scris de: Nicolae la data: 06/08/2021 9:53am
Nicolae :
la pensie :
Pentru domnul Nicolae
Raspunsul la intrebarea de pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice este corect dar nu are legatura cu cazul concret al domnului Dan.
Cazul colegului dv este necesar a fi studiat lucru pe care va rugam sa-l analizati dv si anume:
Daca puteti dv sa analizati daca stagiul lucrat cu jumatate de norma pe perioada in care a beneficiat de pensie de invaliditate a fost luat in calculul pensiei anticipate partiale ca vechime si ca punctaj.

ca vechime

doar că colegul nu a beneficiat de pensie invaliditate
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/08/2021 12:12pm
In acest caz nu ajuta cu nimic pentru clarificarea cazului domnului Dan.
Re: data pensionare
Scris de: Nicolae la data: 06/08/2021 2:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Din cele redate rezulta ca, "Stagiul de cotizare realizat prin contract cu jumatate de norma dupa 01 ianuarie 2008 nu se ia in calculul stagiului de cotizare necesar pentru pensie anticipata partiala" doar in cazul persoanelor in pensie de invaliditate ... In acest caz, actul normativ pus in vigoare la 01 ianuarie 2008 (data mentionata de catre <la pensie>) contravine Legii nr. 53/2003 (Codul Muncii), cu modificarile operate prin OUG nr. 65/2005, si este unul discriminatoriu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1