Subiect "Trecerea de la pensia anticipata partial la pensia de limita de varsta" Deschis de Costea Gherghia la data: 06/08/2021 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecerea de la pensia anticipata partial la pensia de limita de varsta
Scris de: Costea Gherghia la data: 06/08/2021 6:21am
Gen:F
Data nasterii:11.05.1960
Stagiul de cotizare:32 ani si 07 luni
Alte date:6 ani si 7 luni in grupa aIIa
Intrebare:Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere am dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 6 ani in gr II mi s-a acorda un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizez un stagiul total de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si ma pot pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 9 luni adica in data de 11 februarie 2021.
Potrivit legislatiei in vigoare trecerea de la pensia anticipata partial la pensia pentru limita de varsta se face automat, dar pana la aceasta data nu s-a facut trecerea la pensie de lumita de varsta.
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac pentru a intra in drepturile mele legale.
Va multumesc,

Cu deosebita consideratie,

Costea Gherghina
Re: Trecerea de la pensia anticipata partial la pensia de limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/08/2021 8:27am
Calculul dv contine o mica eroare.
Tabelul cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare lucrate in conditii deosebite a fost modificat prin legea 215/2019 si incepand cu 17 noiembrie 2019 pentru stagiul de cotizare de 6 ani lucrat in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei standard de pensionare de 2 ani si astfel ati avut dreptul la pensie pentru limita de varsta incepand cu 11 februarie 2020.
Conform art 67 alin (2) din legea pensiilor 263/2010 trecerea de la pensie anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta se face din oficiu adica fara cerere.
Daca aveti dovada ca vi s-a recunoscut stagiul de cotizare de 6 ani lucrat in grupa II de munca si nu vi s-a facut trecerea la pensia pentru limita de varsta faceti o cerere la Casa teritoriala de pensii, de care apartineti, in care ii atentionati ca nu au facut trecerea necesara.
Re: Trecerea de la pensia anticipata partial la pensia de limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 06/08/2021 8:29am
Costea Gherghia :
Gen:F
Data nasterii:11.05.1960
Stagiul de cotizare:32 ani si 07 luni
Alte date:6 ani si 7 luni in grupa aIIa
Intrebare:Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere am dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 6 ani in gr II mi s-a acorda un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizez un stagiul total de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si ma pot pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 9 luni adica in data de 11 februarie 2021.
Potrivit legislatiei in vigoare trecerea de la pensia anticipata partial la pensia pentru limita de varsta se face automat, dar pana la aceasta data nu s-a facut trecerea la pensie de lumita de varsta.
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac pentru a intra in drepturile mele legale.
Va multumesc,

Cu deosebita consideratie,

Costea Gherghina


Daca ați depus adeverinte pentru grupa de munca la depunerea dosarului de pensionare anticipata, reducerea varstei standard de pensionare la limita de varsta, pentru 6 ani de lucru în grupa a doua este de 4 luni/an întreg, deci aveți o reducere a vârstei standard de pensionare de 2 ani nu doar de 1 an.
Pentru ca nu v-au făcut deja trecerea la pensie limita de vârstă, ar trebui sa faceți o cerere scrisa în acest sens la CJP și sa cereți și diferențele de pensie de la data dobândirii dreptului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1