Subiect "cuantum pensieanticipata partial" Deschis de ANTON GEORGETA la data: 06/30/2009 8:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cuantum pensieanticipata partial
Scris de: ANTON GEORGETA la data: 06/30/2009 8:12am
Gen:F
Data nasterii:06.10.1952
Stagiul de cotizare:32ANI
Alte date:
Intrebare:
Re: cuantum pensieanticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/01/2009 4:58am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 ianuarie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 06 ianuarie 2012 adica dupa 06 ianuarie 2007, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 28 ani si 6 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru a va calcula diminuarea trebuia sa indicati data cand doriti sa cereti pensia anticipata partiala. Am calculat noi presupunand ca o cereti din 06 iulie 2009 si in acest caz pentru o anticipare de 30 luni si avand stagiul de cotizare mai mare cu peste 3 ani decat stagiul complet de cotizare diminuarea pensiei anticipate partiale va fi cu 10,50 %.
Cuantumul pensiei nu putem sa-l apreciem deoarece acesta depinde de toate salariile (veniturile) avute pe tot stagiul de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1