Subiect "Pensie" Deschis de Saceanu Mihaela la data: 06/08/2021 10:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Saceanu Mihaela la data: 06/08/2021 10:34am
Gen:Feminin
Data nasterii:11.12.1964
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:10 ani de grupa a II a,2 ani somaj
Intrebare:Pot iesi la pensie anticipata partiala anul acesta,la sfarsitul anului implinesc varsta de 57 de ani.
Va multumesc!
Re: Pensie
Scris de: GicaH la data: 06/08/2021 10:51am
Saceanu Mihaela :
Gen:Feminin
Data nasterii:11.12.1964
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:10 ani de grupa a II a,2 ani somaj
Intrebare:Pot iesi la pensie anticipata partiala anul acesta,la sfarsitul anului implinesc varsta de 57 de ani.
Va multumesc!


După datele expuse, aveți dreptul la pensie limita vârstă după 11 decembrie 2027, la împlinirea vârstei de 62 ani și 9 luni, cu stagiu complet de cotizare de 33 ani și 11 luni.
Pentru cei 10 ani de grupa a doua primiți un stagiu suplimentar de cotizare de 2 ani și 6 luni, la care se adaugă și cei 2 ani de șomaj, care cred ca nu i-ați inclus în cei 29 ani, totalizând astfel 33 ani și 6 luni de stagiu.
Pensia anticipată parțială o puteți obține cu 5 ani înainte de implinirea varstei standard de pensionare, adică după data de 11 septembrie 2022, dacă vă completați stagiul complet de cotizare de 33 ani și 11 luni, pentru care mai aveți nevoie de 5 luni. Reducerea varstei standard de pensionare nu se aplica, deoarece ar fi de 3 ani si 4 luni, aceasta fiind mai mica decât cei 5 ani maxim de reducere pentru pensie anticipata partial, iar aceste 2 reduceri nu se cumuleaza.
Re: Pensie
Scris de: GicaH la data: 06/08/2021 10:56am
GicaH :
Saceanu Mihaela :
Gen:Feminin
Data nasterii:11.12.1964
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:10 ani de grupa a II a,2 ani somaj
Intrebare:Pot iesi la pensie anticipata partiala anul acesta,la sfarsitul anului implinesc varsta de 57 de ani.
Va multumesc!


După datele expuse, aveți dreptul la pensie limita vârstă după 11 decembrie 2027, la împlinirea vârstei de 62 ani și 9 luni, cu stagiu complet de cotizare de 33 ani și 11 luni.
Pentru cei 10 ani de grupa a doua primiți un stagiu suplimentar de cotizare de 2 ani și 6 luni, la care se adaugă și cei 2 ani de șomaj, care cred ca nu i-ați inclus în cei 29 ani, totalizând astfel 33 ani și 6 luni de stagiu.
Pensia anticipată parțială o puteți obține cu 5 ani înainte de implinirea varstei standard de pensionare, adică după data de 11 septembrie 2022, dacă vă completați stagiul complet de cotizare de 33 ani și 11 luni, pentru care mai aveți nevoie de 5 luni. Reducerea varstei standard de pensionare nu se aplica, deoarece ar fi de 3 ani si 4 luni, aceasta fiind mai mica decât cei 5 ani maxim de reducere pentru pensie anticipata partial, iar aceste 2 reduceri nu se cumuleaza.



Scuze, s-a imprimat greșit, din cauza corectării automate a tastaturii telefonului, în rândul 2, în loc de "11 decembrie 2027" , corect este "11 septembrie 2027", data pensionarii la limita de varsta.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 06/08/2021 12:44pm
Pe langa eroarea corectata raspunsul domnului Gica mai contine si alte erori adica :
- Pentru stagiul de cotizare de 10 ani lucrat in grupa II de munca asimilat cu grupa conditii deosebite puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 4 luni adica la varsta de 59 ani si 5 luni, in data de 11 mai 2024 daca va completati stagiul de cotizare cu 5 luni si realizati stagiul complet de cotizare.
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 9 luni adica in data de 11 septembrie 2022. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Faptul ca cele doua reduceri nu se cumuleaza nu inseamna ca nu mai puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare, pentru stagiul lucrat in grupa de munca, daca ati beneficiati de pensie anticipata partiala, ci faptul ca atat anticiparea de 5 ani cat si reducerea de varsta de 3 ani si 4 luni se calculeaza fata de varsta standard de pensionare.Daca cereti pensie anticipata partiala in 11 septembrie 2022 la calculul diminuarii acesteia nu se iau 5 ani (60 luni) ci numai 1 an si 8 luni adica pana la 11 mai 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1