Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de MARIANA la data: 06/09/2021 3:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: MARIANA la data: 06/09/2021 3:52am
Gen:Feminin
Data nasterii:09.12.1961
Stagiul de cotizare:angajata de la data de 28.11.1978-prezent
Alte date:Stagiul de cotizare 42 ani si 6 luni
Intrebare:Cand pot iesi la pensie la limita de varsta intrucat detin CIM partial si nu pot iesi anticipat.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/09/2021 9:57am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 09 februarie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.Dupa opinia noastra trebuie sa va recalculati stagiul de cotizare realizat avand in vedere ca stagiul de cotizare realizat inainte de 01 iulie 2005, pe contract de munca cu timp partial, se calculeaza proportinal cu norma zilnica lucrata iar dupa aceasta data se socoteste stagiu integral chiar daca s-a lucrat cu timp partial.
In aceste conditii, in prezent, aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, daca aveti realizat stagiu complet de cotizare. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Deasemeni, in prezent, aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca aveti realizat un stagiu de cotizare de minim 40 ani si 5 luni.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: MARIANA la data: 06/10/2021 12:48am
Gen:Feminin
Data nasterii:09.12.1961
Stagiul de cotizare:42 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Cred ca nu am furnizat datele necesare.Eu am CIM cu norma intreaga de 42 de ani si 6 luni,dar din 2012 am in plus CIM partial si conform legii 127/2019 care ar intra in vigoare la 1 septembrie 2021 art.57 persoanele care au depasit stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 5 cu cel putin 8 ani pot solicita pensie pentru limita de varsta cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei de pensionare prevazuta in anexa 5,adica pensia anticipata ar deveni pensie limita de varsta si aici cred ca ma incadrez eu.Intrebarea este daca se va aplica aceasta lege de la 1 septembrie sau se amana cu 2 ani,dupa cum am inteles ,pentru ca eu voi lucra in continuare dupa pensionare cu CIM partial si daca ies la anticipat nu am voie sa am CIM.Va multumesc.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: Nicolae la data: 06/10/2021 7:27am
MARIANA :
Gen:Feminin
Data nasterii:09.12.1961
Stagiul de cotizare:42 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Cred ca nu am furnizat datele necesare.Eu am CIM cu norma intreaga de 42 de ani si 6 luni,dar din 2012 am in plus CIM partial si conform legii 127/2019 care ar intra in vigoare la 1 septembrie 2021 art.57 persoanele care au depasit stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 5 cu cel putin 8 ani pot solicita pensie pentru limita de varsta cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei de pensionare prevazuta in anexa 5,adica pensia anticipata ar deveni pensie limita de varsta si aici cred ca ma incadrez eu.Intrebarea este daca se va aplica aceasta lege de la 1 septembrie sau se amana cu 2 ani,dupa cum am inteles ,pentru ca eu voi lucra in continuare dupa pensionare cu CIM partial si daca ies la anticipat nu am voie sa am CIM.Va multumesc.

Aplicarea L. 127/2019 a fost amanata pentru 1.09.2023 si nu e cert ca se va aplica. Cu stagiul de 42,5 ani, asa cum a mentionat <la pensie>, aveti dreptul la pensie anticipata (fara penalizare), insa pentru a fi platita ar trebui sa incetati activitatea. In cazul in care insistati sa muniti trebuie sa asteptati pensia limita de varsta.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/10/2021 7:41am
Raspunsul domnului Nicolae este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1