Subiect "termen recalculare" Deschis de Lucy la data: 06/10/2021 7:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
termen recalculare
Scris de: Lucy la data: 06/10/2021 7:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:exista un termen limita pentru recalcularea pensiei partial anticipate (si emiterea unei alte decizii de pensionare), in cazul in care la emiterea deciziei de pensionare partial anticipata nu s-a tinut cont de ultima luna lucrata, desi am depus adeverinta pentru incetarea contractului de munca cand am depus dosarul (pentru pensionare partial anticipata) la Casa de Pensii ?
Re: termen recalculare
Scris de: GicaH la data: 06/10/2021 7:53am
Lucy :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:exista un termen limita pentru recalcularea pensiei partial anticipate (si emiterea unei alte decizii de pensionare), in cazul in care la emiterea deciziei de pensionare partial anticipata nu s-a tinut cont de ultima luna lucrata, desi am depus adeverinta pentru incetarea contractului de munca cand am depus dosarul (pentru pensionare partial anticipata) la Casa de Pensii ?


Normal, aceasta luna se adaugă la iesirea la pensie la limită de vârstă.....totusi ați putea încerca o cerere după un an de la pensionare anticipată partial, sau dacă adăugați vreun document la dosar care impune recalculare, ocazie cu care cereti adăugarea în calcul și a acestei luni.
Re: termen recalculare
Scris de: la pensie la data: 06/10/2021 9:22am
Situatia dv se incadreaza in art 107 din legea pensiilor 263/2010 care prevede revizuirea pensiei in cazul in care se constata diferente intre sumele stabilite si cele legal cuvenite. In acest articol se prevede ca revizuirea se face din oficiu de catre Casa de pensii sau la solicitrarea pensionarului si ca plata drepturilor se face de la data constatarii diferentelor.
Deci daca cei de la Casa de pensii nu au constatat diferenta este de datoria dv sa faceti cunoscut aceasta diferenta, cat mai urgent prin o cerere de revizuire depusa la Casa de pensii.
Re: termen recalculare
Scris de: GicaH la data: 06/10/2021 11:25am
GicaH :
Lucy :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:exista un termen limita pentru recalcularea pensiei partial anticipate (si emiterea unei alte decizii de pensionare), in cazul in care la emiterea deciziei de pensionare partial anticipata nu s-a tinut cont de ultima luna lucrata, desi am depus adeverinta pentru incetarea contractului de munca cand am depus dosarul (pentru pensionare partial anticipata) la Casa de Pensii ?


Normal, aceasta luna se adaugă la iesirea la pensie la limită de vârstă.....totusi ați putea încerca o cerere după un an de la pensionare anticipată partial, sau dacă adăugați vreun document la dosar care impune recalculare, ocazie cu care cereti adăugarea în calcul și a acestei luni.

Aceeași situație am avut-o eu în 2019, am depus cererea în ianuarie, am primit decizia de pensie anticipata nepenalizata în martie fără luna februarie lucrata, dar în noiembrie am depus cerere de recalculare pentru greșeli în calcul, suplimentare de documente plus cerere de pensionare la limita de vârstă conform legii 215 apărută între timp.
Pe luna februarie îmi puseseră un punctaj f. mic fata de cel corect, apoi mi l-au corectat.
Deci va spun din proprie experienta.
Este, într-adevăr și art. 107 din legea 263, pentru greșeli din vina CJP, dar s-ar putea ca ultima luna lucrata, la data calculării pensiei dumneavoastră sa nu fi fost trecuta în REVISAL, până la emiterea deciziei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1