Subiect "pensie comunitara anticipata" Deschis de lucaschi eugen la data: 06/30/2009 11:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie comunitara anticipata
Scris de: lucaschi eugen la data: 06/30/2009 11:23am
Gen:
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:17 ani romania 20ani franta
Alte date:
Intrebare:care sant dezavantajele pentru pensie anticipata comunitara luoata in romania sau cati ani mai trebuie pentru stagiu complect de pensie comunitara si la cati ani am dreptul la pensie in romania in vederea stabiliri definitife va multumesc anticipat de raspuns
Re: pensie comunitara anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/01/2009 8:46am
In cazul dv care ati contribuit pentru pensie in doua tari din UE, pensia se calculeaza astfel .
Se calculeaza separat cele doua pensii conform reglementarilor fiecarei tari. Cele doua pensii pot fi transmise in tara de domiciliu prin colaborarea institutiilor care se ocupa cu pensile din cele doua tari. In Romania institutia se numeste CNPAS ( Casa Nationala de Pensii si Asigurari Sociale).
Mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Conform anexei 3 la legea 19/2000 Legea pensiilor si a datei de nastere, in Romania aveti dreptul la pensie la limita de varsta in anul 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform legislatiei romanesti pentru iesirea la pensie la limita de varsta trebuie sa aveti 65 ani si minim 15 ani lucrati. Deci in acest caz nu aveti nevoie de dovedirea stagiului cotizat in Franta.
Pentru pensie anticipata partiala sau anticipata trebuie sa aveti varsta de 60 ani si stagiul de cotizare de 35 ani in cazul pensiei anticipate partiale sau la aceiasi varsta si stagiul de cotizare de 45 ani in cazul pensiei anticipate. Deci pentru aceste stagii aveti nevoie sa dovediti stagiul de cotizare din Franta care se socoteste numai ca vechime nu si la calculul punctajului (cuantumului) pensiei.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pensia anticipata nu se diminuiaza.
Aceste conditii sunt in prezent si este posibil ca pana beneficiati dv de ele sa fie modificate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1