Subiect "coeficient corectie" Deschis de Petre Petre la data: 06/14/2021 11:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
coeficient corectie
Scris de: Petre Petre la data: 06/14/2021 11:32pm
Gen:
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:peste 35
Alte date: PENTRU COLEG
Intrebare:UNDE II ESTE LOCUL SI ROLUL COEFICIENTULUI DE CORECTIE IN CALCULUL PENSIEI DIN LEGEA ACTUALA 263/2010 ( CU CE SE INMULTESTE, ADUNA , IMPARTE ETC)DACA ESTE POSIBIL UN MIC EXEMPLU virtual , Va multumesc !
Re: coeficient corectie
Scris de: Aurel la data: 06/15/2021 2:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua

Sa presupunem ca un bărbat a cotizat (lucrat) 40 de ani iar suma punctajelor anuale este 40
Stagiul complet de cotizare pentru bărbați este de 35 ani

Punctajul mediu anual este suma punctajelor anuale împărțita la stagiul complet de cotizare adică:

40/35 = 1,14286 puncte

Dacă nu s-ar aplica coeficientul de corecție, acesta ar fi punctajul la pensie si ar avea o pensie de:

1,14286 [puncte] x 1442 [lei] = 1648 lei

În legislația (încă) în vigoare se prevede aplicarea coeficientului de corecție și atunci, punctajul mediu anual se înmulțește cu coeficientul de corecție și avem:

1,14286 [puncte] x 1,41 = 1,61144 puncte

1,61144 este punctajul mediu anual corectat.
Pensia în acest caz va fi:

1,61144 [puncte] x 1442 [lei] = 2324 lei
Re: coeficient corectie
Scris de: Cristea Valeria la data: 06/15/2021 4:22am
Aurel :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua

Sa presupunem ca un bărbat a cotizat (lucrat) 40 de ani iar suma punctajelor anuale este 40
Stagiul complet de cotizare pentru bărbați este de 35 ani

Punctajul mediu anual este suma punctajelor anuale împărțita la stagiul complet de cotizare adică:

40/35 = 1,14286 puncte

Dacă nu s-ar aplica coeficientul de corecție, acesta ar fi punctajul la pensie si ar avea o pensie de:

1,14286 [puncte] x 1442 [lei] = 1648 lei

În legislația (încă) în vigoare se prevede aplicarea coeficientului de corecție și atunci, punctajul mediu anual se înmulțește cu coeficientul de corecție și avem:

1,14286 [puncte] x 1,41 = 1,61144 puncte

1,61144 este punctajul mediu anual corectat.
Pensia în acest caz va fi:

1,61144 [puncte] x 1442 [lei] = 2324 lei
Re: coeficient corectie
Scris de: Cristea Valeria la data: 06/15/2021 4:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sunt semnale ca Indicele de corectie v-a scadea in luna iulie, atunci cand v-a fi rectificare de buget.Daca depunem dosarul de pensionare anticipata acum,suspendam decizia si continuam sa lucram pana la limita de varsta, carev-a fi indicele de corectie.
Re: coeficient corectie
Scris de: GicaH la data: 06/15/2021 6:46am
Cristea Valeria :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sunt semnale ca Indicele de corectie v-a scadea in luna iulie, atunci cand v-a fi rectificare de buget.Daca depunem dosarul de pensionare anticipata acum,suspendam decizia si continuam sa lucram pana la limita de varsta, carev-a fi indicele de corectie.


Daca primiți decizia de pensionare anticipata partial nu este nevoie sa o suspendați ci doar sa nu depuneti dovada încetării activității și ea este suspendata pana la data depunerii dovezii de încetare a activității sau de îndeplinire a condițiilor de pensionare la limita de vârstă.
Indicele de corectie se aplica o singură dată, în acest caz, la pensionarea anticipata partial, iar dacă ați lucrat dupa data depunerii dosarului pentru acest tip de pensie, contribuțiile pentru acest stadiu se calculează fără indice de corectie și se aduna stagiului anterior.
Re: coeficient corectie
Scris de: Petre Petre la data: 06/15/2021 7:13am
Cristea Valeria :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sunt semnale ca Indicele de corectie v-a scadea in luna iulie, atunci cand v-a fi rectificare de buget.Daca depunem dosarul de pensionare anticipata acum,suspendam decizia si continuam sa lucram pana la limita de varsta, carev-a fi indicele de corectie.




Oare se poate intimpla asa ceva ? E legal , in timpul joculului schimbi regulile ?Oare la ce sa ne mai asteptam ?
Re: coeficient corectie
Scris de: iacob la data: 06/15/2021 7:37am
GicaH :
Cristea Valeria :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sunt semnale ca Indicele de corectie v-a scadea in luna iulie, atunci cand v-a fi rectificare de buget.Daca depunem dosarul de pensionare anticipata acum,suspendam decizia si continuam sa lucram pana la limita de varsta, carev-a fi indicele de corectie.


Daca primiți decizia de pensionare anticipata partial nu este nevoie sa o suspendați ci doar sa nu depuneti dovada încetării activității și ea este suspendata pana la data depunerii dovezii de încetare a activității sau de îndeplinire a condițiilor de pensionare la limita de vârstă.
Indicele de corectie se aplica o singură dată, în acest caz, la pensionarea anticipata partial, iar dacă ați lucrat dupa data depunerii dosarului pentru acest tip de pensie, contribuțiile pentru acest stadiu se calculează fără indice de corectie și se aduna stagiului anterior.
Re: coeficient corectie
Scris de: iacob la data: 06/15/2021 7:40am
iacob :
GicaH :
Cristea Valeria :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sunt semnale ca Indicele de corectie v-a scadea in luna iulie, atunci cand v-a fi rectificare de buget.Daca depunem dosarul de pensionare anticipata acum,suspendam decizia si continuam sa lucram pana la limita de varsta, carev-a fi indicele de corectie.


Daca primiți decizia de pensionare anticipata partial nu este nevoie sa o suspendați ci doar sa nu depuneti dovada încetării activității și ea este suspendata pana la data depunerii dovezii de încetare a activității sau de îndeplinire a condițiilor de pensionare la limita de vârstă.
"Indicele de corectie se aplica o singură dată, în acest caz, la pensionarea anticipata partial, iar dacă ați lucrat dupa data depunerii dosarului pentru acest tip de pensie, contribuțiile pentru acest stadiu se calculează fără indice de corectie și se aduna stagiului anterior.
" Deci indicele de corectie se aplica la data emiterii deciziei de pensionare?" Credeam ca se aplica la data depunerii cererii ...
Re: coeficient corectie
Scris de: la pensie la data: 06/15/2021 7:42am
Pentru doamna Cristea
Raspunsul domnului Gica este corect.
Re: coeficient corectie
Scris de: la pensie la data: 06/15/2021 7:43am
Pentru domnul Petre
Raspunsul domnului Aurel este foarte clar si corect.
Modificarea prevederilor unei legi este si posibila si legala. Dovada este numarul foarte mare de modificari ale legii pensiilor 263/2010 in cei cca 10 ani de la data intrarii ei in vigoare.
Apreciez ca nu pot aprecia la ce ne mai putem astepta.
Re: coeficient corectie
Scris de: la pensie la data: 06/15/2021 7:52am
Pentru domnul Iacob
Ati inteles gresit. Domnul Gica a afirmat ca indicele de corectie se aplica o singura data, la iesirea initiala la pensie, adica la iesirea la pensie anticipata partiala. Insa trebuie inteles, asa cum stiati dumneavoastra, ca data iesirii la pensie se considera data depunerii dosarului de pensionare, nu data de emitere a deciziei.
Re: coeficient corectie
Scris de: iacob la data: 06/15/2021 7:58am
iacob :
GicaH :
Cristea Valeria :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sunt semnale ca Indicele de corectie v-a scadea in luna iulie, atunci cand v-a fi rectificare de buget.Daca depunem dosarul de pensionare anticipata acum,suspendam decizia si continuam sa lucram pana la limita de varsta, carev-a fi indicele de corectie.


Daca primiți decizia de pensionare anticipata partial nu este nevoie sa o suspendați ci doar sa nu depuneti dovada încetării activității și ea este suspendata pana la data depunerii dovezii de încetare a activității sau de îndeplinire a condițiilor de pensionare la limita de vârstă.
"Indicele de corectie se aplica o singură dată, în acest caz, la pensionarea anticipata partial, iar dacă ați lucrat dupa data depunerii dosarului pentru acest tip de pensie, contribuțiile pentru acest stadiu se calculează fără indice de corectie și se aduna stagiului anterior.
" Deci indicele de corectie se aplica la data emiterii deciziei de pensionare?" Credeam ca se aplica la data depunerii cererii ...
Re: incetare Contract de munca
Scris de: Cristea Valeria la data: 06/17/2021 6:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Depunere dosar pentru pensie anticipata fara penalizare,se primeste decizia de pensionare,activitatea se continua.Intrebarea este - angajatorul desface contractul de munca - este vorba de functionar public.
cu multumiri,
Re: coeficient corectie
Scris de: la pensie la data: 06/17/2021 9:12am
Pentru doamna Cristea
In Codul muncii legea 53/2003 art 56 alin (1) litera c) se prevede incetarea de drept a contractului individual de munca ladata primirii deciziei de pensionare cu pensie anticipata, fara a se prevedea obligatia salariatului de a anunta angajatorul ca a primit decizia de pensionare.
Deci angajatorul poate desface contractul de munca daca afla de la dv sau din alte surse ca ati primit decizia de pensionare cu pensie anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1