Subiect "trecere la pensie anticipata" Deschis de POPA MIHAI la data: 06/17/2021 6:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la pensie anticipata
Scris de: POPA MIHAI la data: 06/17/2021 6:08am
Gen:M
Data nasterii:15.07.1960
Stagiul de cotizare:38 ani 1 luna 23 zile total
Alte date:17 ani 3 luni 14 zile conditii normale de munca, gr. I 2 ani 7 luni 26 zile, gr. II 11 ani 9 luni 17 zile, sunt pensionar de boala gr, III din data de 01.12.2014, stagiu militar 1 an si 6 luni. Va rog sa analizati siuatia mea, nu ar fi posibil sa solicit trecerea la pensie aniticipata, nu ar fi mai avantajos pentru mine? Decizia privind incadrarea in grad III de invaliditate este valabila pana la 2023.Mentionez ca am lucrat ila exploatatie miniera (gr. I) si ca electrician (gr.II) si pe Decizia de pensionare este mentionat ca nu mi s-a luat in calcul sporul de conditii deosebite , grele pentru ca temeiul legal nu are valabilitate pentru perioada mentionata (2014). Oare acum nu se va putea lua in calcul? La fel este mentionat ca sporul de inaltime nu s-a luat in calcul intrucat temeiul legal este incorect?Pot sa solicit o recalculare a pensiei chiar daca nu pot sa trec la pensie anticipata?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!Intrebare:
Re: trecere la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/17/2021 10:11am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 15 iulie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 2 ani lucrat in grupa I si 12 ani intregi lucrat in gr II de munca (completat cu 3 luni neutilizate la gr I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si a perioadei in care ati beneficiat de pensie de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare mai mare de 35 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 2 ani lucrat in conditii speciale si 12 ani intregi lucrat in conditii deosebite (completat cu 3 luni neutilizate la grupa conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta .
Nu putem aprecia daca la aceasta pensie vi se va lua in calcul sporurile pentru conditiile de munca deoarece nu cunoastem din ce cauza nu au fost luate in calcul.
Re: trecere la pensie anticipata
Scris de: POPA MIHAI la data: 06/18/2021 1:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc foarte mult pentru promptitudine si raspuns!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1