Subiect "posibila pensionare" Deschis de Chivu Constantina la data: 07/01/2009 7:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
posibila pensionare
Scris de: Chivu Constantina la data: 07/01/2009 7:52am
Gen:F
Data nasterii:06.10.1958
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:am 13 ani si 5 luni in grupa a II a de munca (in perioada 12 07.1977 - 30.06.1990 si perioada 01.08.1990 31.01.1991)
Intrebare:Va rog,cind pot sa ma pensionez?
Re: posibila pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/02/2009 4:00am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 13 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu de cotizare total de 35 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 12 si 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni, adica in 06 aprilie 2016, indeplinind si conditia ca stagiul de total de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 06 octombrie 2018 adica dupa 06 octombrie 2013, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de 2 ani si 6 luni de reducere a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Daca lucrati si dupa octombrie 2013 pana realizati stagiul total de cotizare ( inclus si sporul pentru gr II de munca) de 40 ani puteti cere pensie anticipata care nu se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta.
Re: posibila pensionare
Scris de: CHIVU CONSTANTINA la data: 07/06/2009 2:11am
Gen:F
Data nasterii:06.10.1958
Stagiul de cotizare:32 ani + 3 ani si 3 luni acum
Alte date:2 ani si 6 luni reducere a varstei standard de pensionare
Intrebare:Dupa calculul facut de Dumneavoastra, pot iesi la pensie din oct. 2013. Acum va rog sa-mi spuneti daca anul acesta intrerup serviciul pina la data solicitarii pensiei anticipate partiale schimba cu ceva data pensionarii (2013). Si altceva, in februarie 2009 am obtinut licenta in drept dar la locul de munca patronul nu gaseste oportun sa-mi schimbe incadrarea deoarece nu are post.Este corect? Ma avantajeaza in vreun fel diploma de licenta daca nu am post? Ce ma sfatuiti sa fac ca sa am un avantaj in aceasta situatie?
Re: posibila pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/06/2009 2:47am
Din punct de vedere al prevederilor legislatiei actuale a pensiilor nu se modifica data pensiei anticipate partiale daca nu mai lucrati, deoarece in cazul dv la aceasta se pun doua conditii:
- sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani , pe care il aveti de acum indiferent daca mai lucrati.
- sa aveti varsta mai mare de 55 ani pe care o veti indeplini in 06 octombrie 2013.
Nu putem garanta insa ca aceste prevederi legale vor ramane nemodificate pana la iesirea dv la pensie, mai ales ca sunt declaratii in presa ca se intentioneaza sa se modifice prevederile atat cele privitoare la pensionarea anticipata cat si cele privitoare la varsta de pensionare femei.
In privinta incadrarii pe un post care sa necesite licenta in drept, daca acesta nu exista, noi credem ca pozitia angajatorului este corecta insa credem ca in aceasta privinta dv sunteti mai indreptatita sa va pronuntati in privinta legalitatii si eventual a corectitudinii.
Sfatul nostru in privinta solutiei pe care trebuie sa o alegeti este sa va pastrati actualul post si in acest timp sa cautatati sa va gasiti la alt angajator un post corespunzator pregatirii dv sau sa practicati avocatura.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1