Subiect "Legea 113/2021" Deschis de GicaH la data: 07/06/2021 6:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Legea 113/2021
Scris de: GicaH la data: 07/06/2021 6:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
As dori sa știu dacă legea 113 se aplica și pensionarilor din urma, respectiv pensionati pe legea 19/2000, 3/1977, sau doar de aici încolo, doar pentru cei pensionati pe legea 263/2010.
Am în vedere cazul soției mele care nu a primit un calcul complet, pentru toată perioada contribuția de stagiu dovedita prin carnetul de munca la pensionarea pe invaliditate gr. 3 în septembrie 1999 și gr 2 în octombrie 2002 pana la pensionare limita de varsta, decizie emisa în martie 2014, cu toate ca dreptul la aceasta era octombrie 2013.
I s-a dat un punctaj mărit la pensionare limita de vârstă, dar acesta era datorat lipsei luării în calcul a unei perioade de 3 luni și jumătate, au pus-o în calcul fără sa ne anunțe de ce, iar acum solicitând aplicarea temeiul ui legal Legea 113/2021, ni se spune ca aceasta își face efectul pe dosarele de pensionare pe viitor. Dar aceasta se refera la anularea termenului de prescriere general de 3 ani, pentru cazuri de erori din vina CNPP, termenul de prescripție fiind prin definiție un termen din trecut.
Re: Legea 113/2021
Scris de: la pensie la data: 07/07/2021 2:34am
Legea 113/2021 modifica art 107 din legea pensiilor 263/2010 prin introducerea unui aliniat nou care nu anuleaza termenul general de prescriere ci precizeaza cazurile in care acesta nu se aplica.
Legea 113/2021 de modificarea legii pensiilor a fost publicata in MO in data de 29 aprilie 2021 si aceasta modificare a intrat in vigoare in data de 02 mai 2021.
Dupa modificarea art 107 din legea pensiilor 263/2021 de catre legea 113/2021 interpretarea noastra a acestui articol este urmatoarea :
In situatia in care ulterior stabilirii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si cele legal cuvenite casa teritoriala de pensii opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun prin decizie de revizuire.
In cazul deciziilor de revizuire emise inainte de 02 mai 2021 se aplica termenul general de prescriere de 3 ani iar in cazul deciziilor de revizuire dupa aceasta data nu se aplica termenul general de prescriere.
Deci in cazul sotiei dv trebuie sa luati in calcul daca a fost emisa o decizie de revizuire si data in care a fost emisa.
Re: Legea 113/2021
Scris de: GicaH la data: 07/07/2021 2:33pm
la pensie :
Legea 113/2021 modifica art 107 din legea pensiilor 263/2010 prin introducerea unui aliniat nou care nu anuleaza termenul general de prescriere ci precizeaza cazurile in care acesta nu se aplica.
Legea 113/2021 de modificarea legii pensiilor a fost publicata in MO in data de 29 aprilie 2021 si aceasta modificare a intrat in vigoare in data de 02 mai 2021.
Dupa modificarea art 107 din legea pensiilor 263/2021 de catre legea 113/2021 interpretarea noastra a acestui articol este urmatoarea :
In situatia in care ulterior stabilirii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si cele legal cuvenite casa teritoriala de pensii opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun prin decizie de revizuire.
In cazul deciziilor de revizuire emise inainte de 02 mai 2021 se aplica termenul general de prescriere de 3 ani iar in cazul deciziilor de revizuire dupa aceasta data nu se aplica termenul general de prescriere.
Deci in cazul sotiei dv trebuie sa luati in calcul daca a fost emisa o decizie de revizuire si data in care a fost emisa.


Nu s-a emis nici-o decizie de revizuire nici înainte nici după 02 mai a.c. Într-adevăr am solicitat și înainte și după aceasta data, dar, înainte mi s-a respins cererea pe motiv ca termenul este mai mare de 3 ani și nu exista temeiul legal pentru a se aplica o revizuire a pensiei în urma cu o perioada mai mare, iar după mi s-a dat un răspuns telefonic ca nu s-ar aplica decât celor pensionati pe legea 263/2010, deci după 2010, soția mea are de recuperat o suma pe o perioada mai veche din septembrie 1999 pana în aprilie 2014, deci de 14 ani și 6 luni.
Re: Legea 113/2021
Scris de: GicaH la data: 07/07/2021 2:40pm
GicaH :
la pensie :
Legea 113/2021 modifica art 107 din legea pensiilor 263/2010 prin introducerea unui aliniat nou care nu anuleaza termenul general de prescriere ci precizeaza cazurile in care acesta nu se aplica.
Legea 113/2021 de modificarea legii pensiilor a fost publicata in MO in data de 29 aprilie 2021 si aceasta modificare a intrat in vigoare in data de 02 mai 2021.
Dupa modificarea art 107 din legea pensiilor 263/2021 de catre legea 113/2021 interpretarea noastra a acestui articol este urmatoarea :
In situatia in care ulterior stabilirii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si cele legal cuvenite casa teritoriala de pensii opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun prin decizie de revizuire.
In cazul deciziilor de revizuire emise inainte de 02 mai 2021 se aplica termenul general de prescriere de 3 ani iar in cazul deciziilor de revizuire dupa aceasta data nu se aplica termenul general de prescriere.
Deci in cazul sotiei dv trebuie sa luati in calcul daca a fost emisa o decizie de revizuire si data in care a fost emisa.


Nu s-a emis nici-o decizie de revizuire nici înainte nici după 02 mai a.c. Într-adevăr am solicitat și înainte și după aceasta data, dar, înainte mi s-a respins cererea pe motiv ca termenul este mai mare de 3 ani și nu exista temeiul legal pentru a se aplica o revizuire a pensiei în urma cu o perioada mai mare, iar după mi s-a dat un răspuns telefonic ca nu s-ar aplica decât celor pensionati pe legea 263/2010, deci după 2010, soția mea are de recuperat o suma pe o perioada mai veche din septembrie 1999 pana în aprilie 2014, deci de 14 ani și 6 luni.



Scuze, perioada este din 01 septembrie 1999 până în 01 martie 2014....
Re: Legea 113/2021
Scris de: la pensie la data: 07/08/2021 2:46am
Consideram ca in acest caz este vorba de modul de interpretare al unei prevederi juridice si va sfatuim sa va adresati mai intai unui avocat si daca este cazul deschideti o actiune in Justitie (la tribunal).
Re: Legea 113/2021
Scris de: GicaH la data: 08/04/2021 3:30pm
la pensie :
Consideram ca in acest caz este vorba de modul de interpretare al unei prevederi juridice si va sfatuim sa va adresati mai intai unui avocat si daca este cazul deschideti o actiune in Justitie (la tribunal).


V-aș mai deranja cu o întrebare despre tema supusa discuției.
Daca se emite o decizie de revizuire, unde apare scris ca este decizie de revizuire?
Întreb acest lucru deoarece soția mea a primit decizia de pensionare la limita de vârstă în luna martie 2014, i s-a mărit punctajul cu perioada de 3 luni și 10 zile din 1980,lipsa în calcul și stagiu din septembrie 1999, dar nu a fost anunțată de ce, acest lucru l-am aflat în 2020, după depunerea unei adeverințe pentru o perioada de șomaj netrecuta în carnetul de munca.
Mentionez ca pensionarea la limită de vârstă a coincis cu perioada mutări din Mehedinți în Timiș, cererea de pensie la limită de vârstă după 14 ani de pensie de invaliditate, soția a făcut-o la CJP MEHEDINȚI în decembrie 2013, dreptul avându-l din 06.10.2013, dar decizia a primit-o de la CJP TIMIȘ, în decizie specificandu-se ca a fost primita prin transfer și s-a emis decizia în urma cererii din decembrie 2013.
În urnă calculării pensiei la limită de vârstă punctajul a rezultat mai mic, asa ca s-a menținut punctajul mai avantajos avut la pensia de invaliditate.

Deci decizia de pensionare la limita de vârstă se consideră decizie de revizuire, sau decizia de recalculare în urma depunerii unor acte doveditoare de stagiu și contribuție dobândite ulterior?
Re: Legea 113/2021
Scris de: la pensie la data: 08/05/2021 7:13am
Regretam ca nu va putem face precizarea ceruta de dv. Credem ca raspunsul la intrebare poate fi gasit numai analizand rubrica stagii de cotizare din deciziile primite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1