Subiect "Avantaje date de grupa 2" Deschis de Sebi la data: 07/17/2021 7:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Avantaje date de grupa 2
Scris de: Sebi la data: 07/17/2021 7:58am
Gen:M
Data nasterii:09.01.1957
Stagiul de cotizare:41
Alte date:
Intrebare:Bună ziua!
Firma de arhivare îmi solicita 480 lei pentru a-mi elibera adeverință gr.2,perioada 6 ani și 3 luni.Intrebarea este rentează, in procente cat îmi mai mărește pensia actuală?Ce se calculează în plus?Multumesc!
Re: Avantaje date de grupa 2
Scris de: Ivascu Ion la data: 07/17/2021 12:59pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Depinde cati ani v-ati propus sa le mancati pensia. Trebuie sa luati in calcul faptul ca pentru cei 6 ani si 3 luni daca vi se da procent de 100% ,punctajul obtinut in cele 75 de luni vi se majoreaza cu 25%.
Re: Avantaje date de grupa 2
Scris de: la pensie la data: 07/18/2021 8:13am
Nu avem datele pentru a va calcula avantajul dar consideram ca este interesant calculul si il putem face daca ne transmiteti urmatoarele date :
- Perioada lucrata in grupa II de munca
- Daca aceasta perioada este inainte de 01 aprilie 1992 ce vechime ati avut la inceputul acesteia
- Salariile tarifare lunare si sporurile cu caracter permanent primite in aceasta perioada.
- Ce pensie vreti sa obtineti (aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data 09 ianuarie 2022) si daca ati mai beneficiat de pensie pana acum.
Re: Avantaje date de grupa 2
Scris de: GicaH la data: 07/19/2021 1:06pm
Sebi :
Gen:M
Data nasterii:09.01.1957
Stagiul de cotizare:41
Alte date:
Intrebare:Bună ziua!
Firma de arhivare îmi solicita 480 lei pentru a-mi elibera adeverință gr.2,perioada 6 ani și 3 luni.Intrebarea este rentează, in procente cat îmi mai mărește pensia actuală?Ce se calculează în plus?Multumesc!


Câștigul ar fi cu mărirea cu 25% a punctajului obtinut pentru condiții normale în perioada de 6 ani și 3 luni lucrata, acest spor de punctaj împărțind-se la 35, Stagiul complet de cotizare. Alt avantaj ar fi ca vi se adauga un stagiu suplimentar de 1 an și 6 luni și o reducere a vârstei standard de pensionare cu 2 ani, dar data pensionarii la limită de vârstă a dumneavoastră este aproape, laai puțin de 6 luni, asa ca nu este cine știe ce câștig.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1