Subiect "varsta de pensionare" Deschis de LiviuT. la data: 07/18/2021 3:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: LiviuT. la data: 07/18/2021 3:56am
Gen: B
Data nasterii: 04.04.1963
Stagiul de cotizare: 39 de ani de munca ( am exclus stagiul militar)
Alte date: 10 ani de munca Grupa II ; 1 An si 4 luni Stagiu militar
Intrebare: exista posibilitatea sa ma pensionez anticipat / anticipat partial?
Va multumesc frumos.
Re: varsta de pensionare
Scris de: GicaH la data: 07/18/2021 5:18am
LiviuT. :
Gen: B
Data nasterii: 04.04.1963
Stagiul de cotizare: 39 de ani de munca ( am exclus stagiul militar)
Alte date: 10 ani de munca Grupa II ; 1 An si 4 luni Stagiu militar
Intrebare: exista posibilitatea sa ma pensionez anticipat / anticipat partial?
Va multumesc frumos.


Pensie la limită varsta după împlinirea vârstei de 65 ani după 04.04.2028, cu stagiu complet de cotizare de 35 ani.
Pensie anticipata partial cu maxim 5 ani înainte de împlinirea vârstei de 65 ani, adica după 04 aprilie 2023; pensie anticipata nediminuata atunci când aveți depășit Stagiul complet de cotizare, de 35 ani, cu 8 ani, adica sa cumulativ minim 43 ani stagiu cotizare.
Pentru cei 10 ani grupa a doua primiti un stagiu suplimentar de 2 ani și 6 luni , totalizând 41 ani și 6 luni stagiu cotizare și primiți o reducere a vârstei standard de pensionare la limita de vârstă cu 3 ani și 4 luni, adică din 04 decembrie 2024.
Re: varsta de pensionare
Scris de: LiviuT la data: 07/18/2021 6:48am
GicaH :
LiviuT. :
Gen: B
Data nasterii: 04.04.1963
Stagiul de cotizare: 39 de ani de munca ( am exclus stagiul militar)
Alte date: 10 ani de munca Grupa II ; 1 An si 4 luni Stagiu militar
Intrebare: exista posibilitatea sa ma pensionez anticipat / anticipat partial?
Va multumesc frumos.


Pensie la limită varsta după împlinirea vârstei de 65 ani după 04.04.2028, cu stagiu complet de cotizare de 35 ani.
Pensie anticipata partial cu maxim 5 ani înainte de împlinirea vârstei de 65 ani, adica după 04 aprilie 2023; pensie anticipata nediminuata atunci când aveți depășit Stagiul complet de cotizare, de 35 ani, cu 8 ani, adica sa cumulativ minim 43 ani stagiu cotizare.
Pentru cei 10 ani grupa a doua primiti un stagiu suplimentar de 2 ani și 6 luni , totalizând 41 ani și 6 luni stagiu cotizare și primiți o reducere a vârstei standard de pensionare la limita de vârstă cu 3 ani și 4 luni, adică din 04 decembrie 2024.


Multumesc ptr raspuns, la implinirea stagiului de 43 de ani de cotizare(incluzand cei 10 ani de grupe) , si luand in calcul totodata reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni, exista posibilitatea pensionarii anticipate?
multumesc.
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/18/2021 10:31am
Raspunsul domnului Gica este corect.
- Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca la varsta de 65 ani adica in data de 04 aprilie 2028.
- Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca de 3 ani si 4 luni, la varsta de 61 ani si 8 luni adica in data de 04 decembrie 2024.
-Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, cu anticipare de 5 ani la varsta de 60 ani adica in data de 04 aprilie 2023.
Nu puteti sa va pensionati cu pensie anticipata partiala, diminuata, inainte de varsta de 60 ani deoarece reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca nu se cumuleaza cu anticiparea de 5 ani.
-Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, cu anticipare de 5 ani la varsta de 60 ani adica in data de 04 aprilie 2023, daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 6 luni si realizati stagiul de cotizare de 43 ani. Acum aveti stagiul de cotizare de 41 ani si 6 luni adica 39 ani lucrati efectiv si un stagiu suplimentar de 2 ani si 6 luni aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca
Nu puteti sa va pensionati cu pensie anticipata, nediminuata, inainte de varsta de 60 ani deoarece reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca nu se cumuleaza cu anticiparea de 5 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1