Subiect "reducere varsta de pensionare zone poluatea polu" Deschis de Urean Susana la data: 07/19/2021 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta de pensionare zone poluatea polu
Scris de: Urean Susana la data: 07/19/2021 6:15am
Gen:F
Data nasterii:03.03.1963
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:LUCREZ IN SISTEM BUGETAR
Intrebare: Buna ziua,
As dori sa stiu daca doresc sa ma pensionez anticipat partial beneficiez de acea reducere de 2 ani pentru zonele poluate mai exact ca am locuit 30 de ani intr-o localitate supusa riscului de poluare? si daca nu care ar fi procentul de diminuare in cazul meu la pensie anticipata partial? va multumesc
Re: reducere varsta de pensionare zone poluatea polu
Scris de: la pensie la data: 07/19/2021 8:04am
1-Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 03 august 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
2-In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
3-Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, cu anticipare de 2 ani la varsta de 60 ani si 5 luni adica in data de 03 august 2023 daca ati avut domiciliul minim 30 ani in o localitate cu poluare remanenta. Daca cereti pensie anticipata partiala diminuata mentionata la punctul 2, conform prevederilor actuale nu mai beneficiati de pensie anticipata partiala, nediminuata, mentionata la punctul 3.
Re: reducere varsta de pensionare zone poluatea polu
Scris de: urean susana la data: 07/20/2021 4:44am
Gen:F
Data nasterii:03.03.1963
Stagiul de cotizare:35 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare: Multumesc pentru raspuns. dar daca mi-as depune dosarul acuma in august pentru pensie anticipata cu diminuare care ar fi procentul de diminuare?
Re: reducere varsta de pensionare zone poluatea polu
Scris de: la pensie la data: 07/20/2021 7:58am
Daca depuneti dosarul de pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 03 august 2021 si atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani si 2 luni diminuarea va fi de 19,20 %.
Re: reducere varsta de pensionare zone poluatea polu
Scris de: Urean Susana la data: 07/21/2021 6:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:MUltumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1