Subiect "Varsta de pensionare" Deschis de Balanescu Georgeta Mioara la data: 07/20/2021 6:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta de pensionare
Scris de: Balanescu Georgeta Mioara la data: 07/20/2021 6:34am
Gen:F
Data nasterii:20 041965
Stagiul de cotizare:23ani si o luna ,din care intre 07 12 1985 si 01 07 2001 in condiditii gr 2 a ,am cotizat la plata pensiei Incepand cu 02 10 2009 pana pe 10 11 2010 (14luni)
Alte date:
Intrebare:Va rog frumos sa-mi spuneti care este data cand pot sa ma pensionez atat la limita de varsta cat si anticipat cu acesti ani de vechime .Sau daca trebuie sa cumpar ain de vechime(si cati)ptr a ma incadra la pensionare
Re: Varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/20/2021 9:02am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 20 februarie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare cumparat prin contract de asigurare sociala si realizati un stagiu total de cotizare de 28 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare, cu 5 ani si pensiomarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta 57 ani si 10 luni adica in data de 20 februarie 2023, daca va completati stagiul de cotizare cu 6 ani si 1 luna si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani si 1 luna. Pentru a aceasta trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 6 ani si 1 luna daca aveti o perioada din urma de maxim 6 ani in care nu ati lucrat. Pentru aceasta trebuie sa platiti lunar, conform prevederilor legislative actuale, 25 % din salariul minim pe economie, care in prezent este de 2300 lei.
Nu puteti sa va pensionati cu pensie anticipata partiala deoarece si pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 34 ani si 1 luna insa stagiul de cotizare nu se poate completa cu contract de asigurare sociala ca in cazul pensiei pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1