Subiect "Acte pensie anticipat partial" Deschis de Mihail Dinu la data: 07/22/2021 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acte pensie anticipat partial
Scris de: Mihail Dinu la data: 07/22/2021 6:01am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 35 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua,

Va rog mult doresc sa ma pensionez anticipat partial. Sunt din Buciresti , sector 1.
Rog ce acte imi trebuiesc pentru depunere?
In cat timp primesc un raspuns de la Casa de pensie?
In momentul cand intrerup contractul de munca de la firma la care lucrez cu data de atunci se considera iesire la pensie ? si Dupa cat timp primesc prima pensie ?
Intr o luna de la primirea deciziei ma pot razgandi ?

Rog mult daca aveti timp pt ac. raspunsuri

va multumesc
Mihai Dinu
Re: Acte pensie anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 07/22/2021 10:06am
Informatiile cerute de dv sunt precizate pe pagina intitulata "Pensia anticipata partiala" pe care o puteti accesa facand click pe butonul cu aceasta denumire care se afla in partea superioara dreapta a acestei pagini.
Pe aceasta pagina pe langa lista generala a actelor care trebuie depuse la dosar, din care selectati pe cele care corespund situatiei dv mai sunt urmatoarele informatii :
- In legea pensiilor este prevazut ca decizia de pensionare sa fie emisa in termen de 45 zile de la data depunerii dosarului de pensionare insa de obicei aceasta perioada este depasita.
- In un interval de 30 zile de la data comunicarii deciziei de pensionare aveti dreptul sa cereti anularea deciziei de pensionare
- Pensia anticipata partiala se acorda si se pune in plata incepand cu data de depunere a dosarului de pensionare daca la dosarul de pensionare se depune si dovada incetarii activitatii. In acest caz prima pensie se primeste in prima luna dupa data de comunicare a deciziei de pensionare. La prima pensie se platesc si drepturile restante din lunile anterioare
- Daca dovada incetarii activitatii se depune dupa depunerea dosarului de pensionare pensia anticipata partiala se acorda de la data depunerii dosarului dar se pune in plata de la data de depunere a dovezii de incetarea a activitatii. Prima pensie se va plati in prima luna dupa data de depunere a dovezii de incetarea a activitatii. La prima pensie se platesc si drepturile restante din luna anterioara
Re: Acte pensie anticipat partial
Scris de: Mihail Dinu la data: 07/23/2021 9:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1