Subiect "trecere la pensie pt. limita de varsta" Deschis de POPA MIHAI la data: 07/22/2021 8:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la pensie pt. limita de varsta
Scris de: POPA MIHAI la data: 07/22/2021 8:42am
Gen:M
Data nasterii:15.07.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am fost in pensie de boala din anul 01.12.2014 si am depus dosarul pentru a trece la pensie la limita de varsta.Am primit decizia si mi s-a calculat pensie mai mica fata de cat am avut in plata ca pensie de boala. Am observat ca s-a calculat cu valoarea punctului de pensie de 1265 lei, probabil pentru ca am avut dreptul sa trec la pensie de limita de varsta din data de 15.07.2020.Daca inmultesc valoare punctului mediu cu valoarea actuala a punctului de pensie, 1442 lei, ar iesi suma mai mare.Va rog sa ma lamuriti de la ce data mi se va calcula pensia cu valoarea actuala a punctului de pensie?Ca punctajul mediu anual mi s-a marit ceva in schimb pensia este mai mica fata de cat cat am luat ca pensie de boala.Ar trebui sa contest Decizia sau cum se va putea solutiona situatia? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Re: trecere la pensie pt. limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/22/2021 1:51pm
Datele sunt neclare si incomplete.
Trebuia sa precizati :
- Data la care ati cerut trecerea la pensie pentru limita de varsta
- Punctajul mediu avut inainte si dupa trecerea la pensie pentru limita de varsta
- Daca ati cerut pensie pentru limita de varsta dupa 25 martie 2020 ati pimit indice de corectie la calculul acestei pensii.
Este frecvent cazul pensionarilor care la trecerea de la pensia de invaliditate la pensie pentru limita de varsta punctajul mediu anual al pensiei scade. Aceasta se intampla deoarece la calculul pensiei de invaliditate se acorda un stagiu potential si un punctaj suplimentar pentru cei care nu au realizat stagiul complet de cotizare. La pensia pentru limita de varsta se introduce in calcul perioada cat se beneficiaza de pensie de invaliditate insa nu se mai acorda stagiul potential. Deci cei care au avut pensii de invaliditate mici punctajul anual pe aceasta perioada este mai mic decat cel pentru stagiu potential si in acest caz punctajul mediu al pensiei scade.
Calculul valorii pensiei pentru limita de varsta folosind valoarea punctului de pensie este 1265 lei este corect daca trecerea la pensie pentru limita de pensie s-a facut in perioada septembrie 2019 - septembrie 2020.
Daca valoarea pensiei pentru limita de varsta facuta cu valoarea punctului de pensie 1265 lei a rezultat mai mica decat pensia de invaliditate in plata pensia platita in continuare nu scade ci ramane nemodificata pana cand valoarea pensiei pentru limita de varsta facuta cu alta valoare a punctului de pensie marit devine mai mare decat valoarea pensiei de invaliditate. Aceasta dupa spusele dv trebuia sa se intample incepand cu luna septembrie 2020 cand valoarea punctului de pensie a crescut la 1442 lei..
Daca trecerea la pensie pentru limita de varsta s-a facut dupa 25 martie 2020 la calculul punctajului pensiei trebuia sa vi se acorde un indice de corectie de 1,41. Daca trecerea la pensie pentru limita de varsta s-a facut inainte de 25 martie 2020 dupa aceasta data trebuia sa faceti o cerere ca sa va acorde indice de corectie conform deciziei CCR 702/2019 adica 1,41 daca trecerea la pensie pentru limita de varsta s-a facut in anul 2020 sau 1,20 daca trecerea la pensie pentru limita de varsta s-a facut in anul 2019.
Speram ca ati inteles raspunsul nostru si reveniti cu informatiile necesare analizarii situatiei dv.
Re: trecere la pensie pt. limita de varsta
Scris de: POPA MIHAI la data: 07/23/2021 6:13am
Gen:M
Data nasterii:15.07.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin cu precizari>am cerut trecerea la pensie pt limita de varsta la 28.06.2021, decizia s-a eliberat la 06.07.2021
- punctajul mediu inainte de trecerea la pensia pt limita de varsta 0,99270 din care 0,06494 aferent indicelui de corectie aplicat 1,07
-punctajul mediu anual in decizia pt pensia la limita de varsta 1,05381 din care 0,06494 aferent indicelui de corectie 1,07, ceeace inseamna ca nu s-a aplicat nici 1,07 ?desi trebuia aplicat 1,41 ?
-in decizia pt limita de varsta scrie ca s-a calculat cu valoarea punctului de pensie de 1265, ca drepturile au fost stabilite incepand cu data de 15.07.2020 si plata drepturilor se va face incepand cu data de 15.07.2020, aste ce inseamna ca trebuie sa primesc ceva diferenta retroactiv?de ce nu se calculeaza ca valosrea actuala a punctului de pensie?Pensia de boala in plata am acum1432 lei si pensia la limita de varsta s-a calculat 1334 lei. ce ma sfatuiti ce sa fac , sa depun contestatie la casa de pensii?dar vad ca pe a 2-a decizie scrie ca numai la judecatorie se poate contesta in teremen de 45 zile de la comunicare . Daca depun contestatie la casa de pensii nu se ia in considerare si pierd dreptul de a contesta la judecatorie?
Va multumesc anticipat pt. raspuns!
Re: trecere la pensie pt. limita de varsta
Scris de: POPA MIHAI la data: 07/23/2021 6:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In completarea raspunsului anterior asi vrea sa va mai intreb sa depun o cerere la casa de pensii pentru acordarea indicelui de corectie conform deciziei CCR 702/2019, pe langa contestarea deciziei?
Re: trecere la pensie pt. limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/26/2021 1:50am
Regretam ca in raspunsul anterior s-a strecurat o eroare.
Prevederile Deciziei CCR 702/2019 se aplica numai celor care au iesit la pensie de invaliditate conform legii pensiilor 19/2000 adica au iesit la pensie de invaliditate in perioada 01 aprilie 2001 - 31 decembrie 2010.
In concluzie dv iesind la pensie dupa 01 ianuarie 2011 nu vi se aplica prevederile acestei decizii si calculul pensiei dv pentru limita de varsta s-a facut corect conform prevederilor legii pensiilor 263/2010.
Ne cerem iertare pentru eroarea facuta.
Re: trecere la pensie pt. limita de varsta
Scris de: POPA MIHAI la data: 07/26/2021 4:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Deci in concluzie nu are rost sa depun cerere-contestatie nici la Casa de pensii sa mi se calculeze pensia cu valoarea actuala a punctului de pensie? Sau oare de cand mi se va calcula asa, ca oricum puntajul mediu anual mi s-a marit ceva si am dreptul la acest punctaj din 15.07.2020, nu este obligatoriu sa se aplice macar de acum, de la data eliberarii deciziei?

Va multumesc pentru raspunsuri, dar sunt dezamagit de situatie, ca dupa 47 de ani de stagiu de cotizare, am sperat ca la trecerea la pensie de limita de varsta mi se mareste ceva pensia...
Re: trecere la pensie pt. limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/26/2021 9:38am
Nu este necesar sa depuneti cerere pentru a se calcula cu valoarea actuala a punctului de pensie.
Asa cum scrie in decizia pentru pensie pentru limita de varsta drepturile conform acestei decizii se calculeaza incepand cu data de 15 iulie 2020.
In perioada 15 iulie 2020 - 31 august 2020 (1,5 luni) pensia lunara care vi se cuvenea a fost de 1,05381 puncte care se inmultesc cu valoarea punctului de pensie din acea perioada de 1265 lei adica o pensie de 1334 lei. In aceasta perioada dv ati primit o pensie de invaliditate de 1256 lei lunar adica pe o luna si jumatate cu 117 lei mai putin. Aceasta suma o veti primi in luna august 2021.
In perioada 01 septembrie 2020 - 31 iulie 2021 (11 luni) pensia care vi se cuvenea a fost de 1,05381 puncte care se inmultesc cu valoarea punctului de pensie din aceasta perioada de 1442 lei adica o pensie de 1520 lei. In aceasta perioada dv ati primit lunar o pensie de invaliditate de 1432 lei adica cu 88 lei mai putin. In total ati primit mai putin in aceasta perioada 968 lei suma pe care o veti primi din urma in luna august 2021.
Deci in luna august pe langa pensia din aceasta luna de 1520 lei veti mai primi si drepturile neprimite din urma de 1085 lei
Re: trecere la pensie pt. limita de varsta
Scris de: POPA MIHAI la data: 07/30/2021 2:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri, m-au ajutat foarte mult!
Va felicit pentru acest forum, este un ajutor real pentru pensionari!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1