Subiect "recalculare" Deschis de MONICA ANGHEL la data: 07/23/2021 8:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: MONICA ANGHEL la data: 07/23/2021 8:25am
[b][/b]Gen:F
Data nasterii:20.02.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensie anticipata partiala 13.02.2020
Intrebare:M-am pensionat in data de 13.02.2020 iar la 28.02.2020 am incasat ca lichidare salarii compensatorii pentru care s- a retinut CAS .
De asemenea , in perioada in care am lucrat 1999- 2020 primeam prime ocazionale. In cartea de munca si adeverinta emisa de unitate cu salariile , pe care le - am depus la Casa de Pensii, este evidentioat doar salariul brut si sporurile cu caracter permanent. Intrebarea este : aceste venituri din prime pentru care s-a retinut CAS sunt luate in calcul ?
Se verifica de catre Casa de Pensii fisa fiscala sau revisal sau trebuiesc depuse adeverinte emise de unitatea la care am lucrat ? Se recalculeaza pensia anticipata partiala daca depun adeverinte cu veniturile mentionate sau trebuie sa astept pana indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta ?
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/26/2021 2:17am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 calculul punctajului pensiei se face astfel :
- In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se iau in calcul salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent, mentionate in carnetul de munca sau in adeverinte eliberate de angajator.
- In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 se iau in calcul salariile brute, pentru care s-a platit CAS, transmise lunar de angajator la Casa de pensii prin situatia REVISAL. Pentru aceste sume nu trebuie depuse adeverinte.
Este prevazut ca actuala lege a pensiilor sa fie inlocuita o noua lege a pensiilor care sa prevada o recalcularea tuturor pensiilor in plata, cu introducere in calcul a salariilor brute si in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001. Pentru aceasta recalculare este necesara depunerea unor adeverinte cu salariile brute obtinute inainte de 01 aprilie 2001, eliberate de angajatori, conform modelului din anexa la Ordinul 487/2021 al Ministrului Muncii si Protectiei Sociale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1