Subiect "calcul estimativ pensie" Deschis de JUGANARU DANIELA la data: 07/26/2021 3:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul estimativ pensie
Scris de: JUGANARU DANIELA la data: 07/26/2021 3:35am
Gen:f
Data nasterii:26.03.1964
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:---
Intrebare:Am introdus veniturile in programul de estimare a pensiei asa cum erau in carnetul de munca apoi cele din adeverinta cu stagiul de cotizare. Varog daca se poate verifica corectitudinea calculului.Va multumesc
Re: calcul estimativ pensie
Scris de: la pensie la data: 07/26/2021 10:14am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si pentru faptul ca ati facut o singura, mica, eroare care nu influenteaza rezultatul va felicitam.
Dupa 01 martie 2001 pe anumite perioade sumele pentu care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate asa cum sunt prezentate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dv ati introdus sume mai mari in anul 2011. Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat limitare.
Va mai precizam ca daca cereti pensie anticipata partiala la varsta de 57 ani si 7 luni adica in dupa data de 26 octombrie 2021 aceasta se diminuiaza, iar diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
In cazul in care cereti pensie anticipata partiala in data de 26 octombrie 2021 si atunci aveti o vechime de cca 39 ani diminuarea este de 15 %, pe care trebuie sa o aplicati dv pensiei iesite din calcul.
Re: calcul estimativ pensie
Scris de: JUGANARU DANIELA la data: 07/27/2021 6:02am
Gen:
Data nasterii:26.03.1964
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult pt raspuns. Totodata se va aplica impozit 10% la ce depaseste 2000 lei (daca nu ma insel). O zi cu spor va doresc!
Re: calcul estimativ pensie
Scris de: la pensie la data: 07/27/2021 8:36am
Aveti dreptate in prezent pensiile sunt impozitate cu o suma ce reprezinta 10 % din suma din pensie ce depaseste 2000 lei.
Aceasta suma se poate calcula pe site-ul nostru pe pagina intitulata "Impozit pensie" accesibila de pe pagina principala a site-ului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1