Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Ioana S la data: 07/29/2021 1:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Ioana S la data: 07/29/2021 1:45am
Gen:feminin
Data nasterii:decembrie 1967
Stagiul de cotizare:34 ani si 10 luni. In perioada septembrie 1986 - decembrie 2018 am lucrat cu carte de munca. Din 2019 am încheiat un contract de asigurare sociala, aflat si in prezent in derulare
Alte date: conediu maternitate iulie 1994, august 1995 ( eram angajata cu carte de munca)
Intrebare: Buna ziua, va rog, avand in vedere datele comunicate mai sus, ma intereseaza sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat (pensie anticipata parțială) si cand anume. Va multumesc!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/29/2021 4:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 63 ani adica in luna decembrie 2030 si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 58 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare, adica in luna decembrie 2025, daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.Conform prevederilor legislative actuale la calculul stagiului complet de cotizare in vederea obtinerii pensiei anticipate partiale nu se iau in calcul stagiile de cotizare cumparate prin contract de asigurare sociala incheiat dupa ianuarie 2018.
Actuala lege a pensiilor este prevazut sa fie inlocuita de o noua lege a pensiilor incepand cu luna septembrie 2023 si nu stim ce prevederi va avea noua lege a pensiilor in aceasta privinta
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1