Subiect "iesire la pensie" Deschis de david viorel la data: 07/02/2009 12:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: david viorel la data: 07/02/2009 12:08pm
Gen:f

Data nasterii:22iunie 1951

Stagiul de cotizare:16 ani
Alte date:am lucrat in Romania 16 ani,am plecat in germania in 1991,am fost nevoita sa renunt la cetatenia romana pentru cea germana.Deci la ora actuala locuiesc in germania si vreau sa stiu daca mai am dreptul la pensie in Romania acum am implinit 58 ani si din cei 16 ani lucrati in Romania 11 ani au fost in grupa a 2
Intrebare:daca nu am cetatenie romana am dreptul la pensie ptr cei 16 ani munciti in romania si cand
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 07/03/2009 5:17am
Sistemul public de pensii din Romania este reglementat de legea 19/2000 cu modificarile ulterioare.
Acest sistem de pensii este un Sistem de Asigurare Sociala si la el pot participa conform art 4 alin (2) din legea 19/2000 „..cetateni romani, cetateni ai altor state sau apatrizi, pe perioada in care au, conform legii, domiciliul sau resedinta in Romania”.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 22 martie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 11 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu de cotizare total de 18 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 10 si 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 9 luni, adica din 22 martie 2008, cu conditia ca stagiul total de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 27 ani si 6 luni la data pensionarii ( inclusiv sporul de vechime pentru grupa de munca).
Pentru realizarea stagiului de cotizare de 27 ani si 6 luni puteti sa beneficiati de recunoasterea unor stagii de cotizare in Germania daca ati lucrat si cotizat pentru pensie acolo. In acest caz stagiul din Germania este luat in calcul numai ca vechime nu si la calculul punctajului pensiei.
Daca nu ati lucrat in Germania puteti beneficia de pensie la limita de varsta in 22 martie 2010, cand se cere sa aveti un stagiu de cotizare mai mare decat stagiul minim de cotizare de 12 ani si 6 luni, conditie pe care o indepliniti.
Pensia din Romania o puteti obtine depunand personal sau prin procura un dosar de pensie la una din Casele de Pensii judetene sau de sector, in cazul cand imputerniciti prin procura o alta persoana sa va depuna dosarul il va putea depune la Casa de Pensii de care apartine domiciliul sau. Procura poate fi eliberata de Ambasada (sau un consulat) Romaniei din Germania.
In tarile UE se poate uza de procedura ca dosarul sa fie depus la institutia care se ocupa cu pensiile in tara de domiciliu iar aceasta prin corespondenta cu institutia similara din cealalta tara solicita calculul pensiei in tara respectiva si transmiterea ei in tara de domiciliu si cumularea celor doua pensii, fiecare institutie platind cota parte din pensie.
In Romania institutia se numeste CNPAS ( Casa Nationala de Pensii si Asigurari Sociale).
Mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1