Subiect "DREPT LA PENSIE CU 5 COPII -DE CIND SE APLICA LEGEA?" Deschis de SIRGHIE GABRIELA la data: 08/02/2021 3:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DREPT LA PENSIE CU 5 COPII -DE CIND SE APLICA LEGEA?
Scris de: SIRGHIE GABRIELA la data: 08/02/2021 3:44am
Gen:FEMININ
Data nasterii:20.08.1965
Stagiul de cotizare:21 ANI 00 LUNI SI 15 ZILE,DIN CARE 13 ANI 2 LUNI SI 13 ZILE IN GRUPA A II-A DE MUNCA CU 100%
Alte date:1)AM NASCUT SI CRESCUT 5 COPII PESTE VARSTA DE 16 ANI.
Intrebare:Cind pot iesi la pensie dupa legea noua cu cel putin 3 copii nascuti si crescuti peste 16 ani?(se mai aplica legea de la 01.09.2021?
2)Daca nu se aplica legea cu 3 copii ce posibilitati de pensionare asi avea,eu fiind si in prezent in cimpul muncii(indiferent daca este anticipata sau nu-in caz de anticipare cit este procentul de diminuare al pensiei?
Re: DREPT LA PENSIE CU 5 COPII -DE CIND SE APLICA LEGEA?
Scris de: SIRGHIE GABRIELA la data: 08/02/2021 3:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ce acte sunt necesare a se depune la dosar in cazul aplicarii legii cu cel putin 3 copii nascuti si crescuti pana la 16 ani?
Re: DREPT LA PENSIE CU 5 COPII -DE CIND SE APLICA LEGEA?
Scris de: SIRGHIE GABRIELA la data: 08/02/2021 7:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:MAI AM IN CARTEA DE MUNCA O PERIOADA DE 6 LUNI SI 2O ZILE PENTRU INGRIJIRE COPIL
Intrebare:
Re: DREPT LA PENSIE CU 5 COPII -DE CIND SE APLICA LEGEA?
Scris de: la pensie la data: 08/02/2021 2:12pm
Noua lege a pensiilor care acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea pana la 16 ani a unui numar de copii este prevazut sa intre in vigoare in data de 01 septembrie 2023. Pana la intrarea ei in vigoare se vor elabora si normele de aplicare ale acesteea, in care se vor preciza si actele care trebuie depuse la dosarul de pensionare.
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca, in data de 20 iunie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform actualei legi a pensiilor nu puteti beneficia nici de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca si nici de pensie anticipata partiala pentruca pentru acestea trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare, care in cazul dv este de 34 ani si 3 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1