Subiect "cand ma pot pensiona" Deschis de rodica pop la data: 08/02/2021 3:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ma pot pensiona
Scris de: rodica pop la data: 08/02/2021 3:59am
Gen:f
Data nasterii:1 09 1963
Stagiul de cotizare:24 ani din care 20 la grupa doua
Alte date:
Intrebare:cata vechime ar mai trebui sa mi cumpar pentru a putea iesi la pensie si a beneficia de reducerea de la grupa doua va multumesc
Re: cand ma pot pensiona
Scris de: la pensie la data: 08/02/2021 2:35pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca, in data de 01 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 20 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 29 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 20 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si 8 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta daca va completati stagiulde cotizare cu 4 ani si 4 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni.
Daca vreti sa faceti completarea stagiului de cotizare in acest an, prin contract de asigurare sociale incheiat cu Casa de pensii, pentru o perioada trecuta, trebuie sa aveti in vedere ca trebuie sa platiti o suma de 576 lei pentru fiecare luna de stagiu iar la incheierea contractului sa va asigurati ca stagiul de cotizare cumparat poate fi folosit pentru realizarea stagiului complet de cotizare in vederea beneficierii de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1