Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Mariana la data: 08/02/2021 6:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Mariana la data: 08/02/2021 6:45am
Gen:F
Data nasterii:11.07.1960
Stagiul de cotizare:angajata in 12.10.1984
Alte date:
Intrebare:Conform datelor de mai sus, in data de 12.08.2021 voi depasi cu 5 ani stagiul stagiul complet de cotizare (31 ani 10 luni) si penalizarea ar trebui sa fie de 0,25% pe luna .
Din datele din contul meu la CNPP, apare ca am 1 luna si 21 de zile prestatii asigurari sociale (CM boala obisnuita).
Am inteles ca in calculul stagiului de cotizare nu se iau in considerare concediile medicale.
Daca depun dosarul de pensie anticipata in 12.08.2021 este posibil sa se considere ca nu depasesc cu 5 ani stagiul complet?
Ar trebui sa mai astept cu depunerea dosarului 2 luni pentru a avea penalizatea de 0,25%?
Va multumesc.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: GicaH la data: 08/02/2021 1:17pm
Mariana :
Gen:F
Data nasterii:11.07.1960
Stagiul de cotizare:angajata in 12.10.1984
Alte date:
Intrebare:Conform datelor de mai sus, in data de 12.08.2021 voi depasi cu 5 ani stagiul stagiul complet de cotizare (31 ani 10 luni) si penalizarea ar trebui sa fie de 0,25% pe luna .
Din datele din contul meu la CNPP, apare ca am 1 luna si 21 de zile prestatii asigurari sociale (CM boala obisnuita).
Am inteles ca in calculul stagiului de cotizare nu se iau in considerare concediile medicale.
Daca depun dosarul de pensie anticipata in 12.08.2021 este posibil sa se considere ca nu depasesc cu 5 ani stagiul complet?
Ar trebui sa mai astept cu depunerea dosarului 2 luni pentru a avea penalizatea de 0,25%?
Va multumesc.


Daca aveți raportul online de la CNPP, verificați dacă în perioadele de CM (anul și luna) sunt trecute valori și puncte corespunzătoare valorilor CM. După 1 ianuarie 2005 se zice ca nu se iau în considerare decât CM accidente de munca sau boli profesionale, dar asta depinde de CJP.... Cunosc cazuri în care s-au luat în calcul și CM pentru boli obișnuite.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/02/2021 4:01pm
Daca perioada in care ati beneficiat de concediu medical este dupa 01 ianuarie 2005, iar boala care a cauzat concediul medical este una obisnuita, aceasta perioada nu se ia in calculul stagiului de cotizare utilizat la determinarea diminuarii pensiei si pentru a beneficia de depasirea cu 5 ani a stagiului complet de cotizare, la calculul diminuari pensiei, trebuie sa excludeti din calculul stagiului de cotizare perioada concediuluii medical. Insa la calculul datei de depunere a dosarului de pensie verificati daca perioada concediului medical este in zile lucratoare sau in zile calendaristice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1