Subiect "Stagiul militar la stabilirea pensiei de invaliditate" Deschis de Adi la data: 08/03/2021 12:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiul militar la stabilirea pensiei de invaliditate
Scris de: Adi la data: 08/03/2021 12:11pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:La stabilirea pensiei de invaliditate grad II se ia in calcul ca vechime stagiul militar obligatoriu?
Re: Stagiul militar la stabilirea pensiei de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 08/03/2021 2:17pm
La calculul pensiei de invaliditate de orice grad se ia in calcul si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar.
Re: Stagiul militar la stabilirea pensiei de invaliditate
Scris de: Adi la data: 08/03/2021 3:15pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc mult pentru raspuns!
Mă interesează dacă la stabilirea stagiului de cotizare realizat, prevăzut de art.76 din legea 263/2010, se ia în calcul stagiul militar obligatoriu.
Îmi pare rau că nu am fost mai clar când am formulat prima întrebare.
Re: Stagiul militar la stabilirea pensiei de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 08/04/2021 2:39am
Am inteles intrebarea dv insa deoarece nu este o prevedere scrisa privitor la aceasta am raspuns indirect judecand logic dupa celelalte prevederi ale legii pensiilor. Acestea spun ca la iesirea la pensie de invaliditate se valorifica si stagiile de cotizare asimilate realizate inainte de data iesirii la pensie. Iar prin valorificare se intelege luarea in calcul atat la calculul punctaului pensiei cat si la calculul stagiului de cotizare in general si punctual la stagiul de cotizare necesar prevazut la art 76 din legea pensiilor 263/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1