Subiect "pensie invaliditate sau anticipata partiala" Deschis de Rariga Rozalia la data: 07/03/2009 2:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate sau anticipata partiala
Scris de: Rariga Rozalia la data: 07/03/2009 2:26am
Gen:F
Data nasterii:21 08 1954
Stagiul de cotizare:33 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:Anul acesta am fost diagnosticata cu tumoare vezicala infiltrativa si s-a practicat exenteratie anterioara cu ureterostomie cutanata bilaterala.
Cabinetul de expertiza medicala din Simleul Silvaniei ma incadreaza in gradul 2 de invaliditate cu termen de revizuire.
Asi avea 2 intrebari:
- ce tip de pensie(invaliditate sau anticipata partiala)este mai avantajaosa sa aleg?
-trebuie sa ma prezint la revizuire avand sub 5 ani pana la pensia limita de varsta ,stagiul de cotizare depasit,plus sufer de o boala ireversibila(extirpare de vezica cuureterostomie cutanata bilaterala?
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat problemelor mele si pentru raspunsul care imi va fi de un real folos
Re: pensie invaliditate sau anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/03/2009 6:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 anisi 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Avand stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare pensia de invaliditate indiferent de grad va fie egala cu pensia la limita de varsta la care ati avea dreptul acum. In acest caz pensia de invaliditate este avantajoasa din urmatoarele motive:
1. Valoarea pensiei de invaliditate este mai mare decat pensia anticipata partiala care se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta.
2. Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate la pensia la limita de varsta la care aveti dreptul in 21 iunie 2014 va fi considerata stagiu asimilat si va intra in calculul acestei pensii cu valoarea pensiei de invaliditate in loc de salariu.
3. Avand varsta mai mica decat varsta standard de pensionare cu mai putin de 5 ani si avand si stagiul complet de cotizare depasit nu mai sunteti obligata sa va mai prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca.
Nu trebuie sa uitati ca la implinirea varstei standard de pensionare, adica in 21 iunie 2014, trebuie sa depuneti o cerere la Casa de Pensii in care sa optati pentru pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1