Subiect "Calcul pensie" Deschis de Gabriela la data: 07/03/2009 5:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Gabriela la data: 07/03/2009 5:46am
Gen:masculin
Data nasterii:noiembrie 1949
Stagiul de cotizare: 41 de ani
Alte date:
Intrebare:O persoana de sex masculin, angajata in august1966, fara nicio intrerupere in munca, decat satisfacerea stagiului militar de 1 an si 6 luni , in perioada 1969 - 1971, cand si in ce conditii poate iesi la pensie? La sfarsitul anului 2009 poate iesi la pensie anticipat?

Multumesc
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/03/2009 7:27am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Poate cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de octombrie 2015 adica dupa octombrie 2009, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aiba un stagiul total de cotizare mai mare de 34 ani si 10 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Presupunand ca cere pensie anticipata partiala incepand cu noiembrie 2009 si la acea data are stagiul de cotizare mai mare de 43 ani (inclusive stagiul asimilat pentru stagiu militar) adica depaseste stagiul complet de cotizare cu peste 8 ani diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 6 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1