Subiect "somaj/ pensie anticipata partial" Deschis de doina baciu la data: 07/03/2009 10:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
somaj/ pensie anticipata partial
Scris de: doina baciu la data: 07/03/2009 10:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Fiti amabili si spuneti-mi daca o persoana care are conditii de pensionare anticipata partial insa prefera somajul, are dreptul sa beneficieze de indemnizatia de somaj? Cu alte cuvinte fiind disponibilizat, poate fi trecut in somaj sau e obligat sa-si depuna dosarul pentru pensie anticipata partial in cazul in care indeplineste conditiile de incadrarea la aceasta pensie? Multumesc!
Re: somaj/ pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/04/2009 1:00am
Daca sunt indeplinite conditiile pentru ambele variante poate alege varianta care ii convine. Dar pentru a alege varianta de somaj trebuie ca angajatorul sa indeplineasca anumite conditii pentru trimiterea angajatilor in somaj.
In aceasta perioada exista frecvente cazuri in care angajatorul profita de criza generala si fara a indeplini conditiile de trimitere in somaj (de exemplu are profit) vrea sa faca reorganizare si face disponibilizari prin asa zisele “cu acordul partilor”. In acest caz nu se mai poate alege somajul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1