Subiect "pensionare" Deschis de stan marieta la data: 07/03/2009 11:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: stan marieta la data: 07/03/2009 11:49am
Gen:feminin
Data nasterii:27 10 1952
Stagiul de cotizare:38 ani 6 luni
Alte date:
Intrebare:cu cat sunt penalizata daca as iesi la pensie in ianuarie 2010 ?eu inca lucrez daca ies la pensie cand depun cerere la unitatea unde lucrez?si daca mai lucrez pana imi vine decizia de pensionare?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/04/2009 1:27am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 ianuarie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Avand mai putin de 5 ani pana la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni si stagiul de cotizare mai mare cu 10 ani decat stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni aveti dreptul sa cereti cand doriti pensie anticipata care nu se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta.
Pensia anticipata nu se plateste pana cand nu se depune dovada incetarii activitatii insa cu aprobarea celor de la Casa de Pensii puteti sa depuneti dovada incetarii activitatii dupa ce este aprobat dosarul de pensie. Si aceasta data deobicei corespunde cu data in care se emite decizia de pensionare. In aceste conditii puteti lucra pana la iesirea la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1