Subiect "iesire la pensie anticipat partial" Deschis de matei c constantin la data: 07/04/2009 7:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie anticipat partial
Scris de: matei c constantin la data: 07/04/2009 7:06am
Gen:masculin
Data nasterii:15 02 1959
Stagiul de cotizare:18 si4 luni grupa1 pina in2001 si10anifara grupa conditi normale plus 1an si 5 luni armata
Alte date:lucrez in continuare cu contract de munca
Intrebare:cind ma pot pensiona anticipat partial
Re: iesire la pensie anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 07/04/2009 9:59am
Ati mai pus aceasta intrebare in data de 23 iunie 2009 pe numele Matei Vasile la care v-am raspuns. Deoarece prevederile legale nu s-au modificat de atunci nu putem decat sa va repetam raspunsul pe care il facem cu placere, completat cu posibilitate de pensionare anticipata.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 15 februarie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au a fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare a stagiului dv de gr I il puteti afla de la intreprinderea unde ati lucrat acest stagiu sau studiind anexele legii 226/2006
Pentru stagiul in gr I beneficiati de un spor de vechime de 9 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si rezulta un stagiu de cotizare total de 38 ani si 9 luni.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 pentru stagiul intre 18 si 20 ani in gr I beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 10 ani si 10 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 2 luni, adica in 15 aprilie 2013, indeplinind si conditia ca stagiu de cotizare sa fie peste 35 ani. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 astfel ca daca nu se prelungeste valabilitatea acestuia nu veti putea beneficia de prevederile lui.
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006 pentru un stagiu in aceasta grupa intre 17 ani si 6 luni si 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 58 ani, adica in 15 februarie 2017.
Varianta 3
Daca stagiile de gr I a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite pentru un stagiu de 18 ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 61 ani, adica in 15 februarie 2020.
In cazul variantei 3 va puteti pensiona anticipat sau anticipat partial cu o anticipare de 5 ani fata de 15 februarie 2024 adica din 15 februarie 2019.
Pentru acestea se mai pune conditia sa realizati stagiul de cotizare de 45 ani pentru pensie anticipata si 35 ani pentru pensie anticipata partiala pe ultima indeplinind-o de acum.
Pensia anticipata nu se diminuiaza iar cea anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru cei 4 ani de reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei fata de pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1