Subiect "intrebare" Deschis de IVAN GABRIELA la data: 07/04/2009 8:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: IVAN GABRIELA la data: 07/04/2009 8:48am
Gen:femini
Data nasterii:17.08.1955
Stagiul de cotizare:29
Alte date:
Intrebare:din anul 1974 si pina in 2004 am cintat in corul Catedralei Mitropolitane din Iasi.Am semnat state de plata si mi s-a oprit impozit pentru munca prestata ...duminica la slujba 3 ore si repetitii in timpul saptaminii.Pentru pensionare se poate lua in calcul si aceasta perioada ?CE TREBUIE SA FAC PENTRU ACEASTA DACA RASPUNSUL ESTE AFIRMATIV ?
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 07/04/2009 10:14am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 17 august 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 17 august 2015 adica dupa 17 august 2010, daca indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru a fi luate in calculul punctajului pensiei orice suma sau spor castigate suplimentar inainte de 1 aprilie 2001, neinscrise in carnetul de munca trebuie sa obtineti, de la angajatorul la care ati castigat acestea, o adeverinta in care sa fie consemnate sumele suplimentare castigate pe care o veti atasa la dosarul de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1