Subiect "pensia anticipata" Deschis de dragan dorin la data: 07/06/2009 8:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata
Scris de: dragan dorin la data: 07/06/2009 8:28am
Gen:B
Data nasterii:2.04.1950
Stagiul de cotizare:incepand cu 1.09.1974 (minus sase luni stagiul militar)si in prezent
Alte date:
Intrebare:data la care pot sa ies la pensie anticipata sau la pensie anticipata partiala ?si in ce conditi
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/06/2009 8:57am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 02 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 02 aprilie 2015 adica dupa 02 aprilie 2010, daca indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Avand in vedere perioada de stagiu militar de 6 luni este posibil sa aveti studii universitare si daca acestea au fost urmate la zi perioada cat ati urmat aceste cursuri este considerata stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare.
Daca nu ati urmat studii universitare anterioare datei de 01 o9 1974 si cereti pensie anticipata partiala in 02 aprilie 2010 si la acea data depasiti stagiul complet de cotizare cu o perioada sub 1 an diminuarea pensiei anticipate partiale fata de pensia la limita de varsta este de 30 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1