Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de maria la data: 10/05/2021 5:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: maria la data: 10/05/2021 5:59am
Gen:feminin
Data nasterii:01.08.1963
Stagiul de cotizare:37 ani 5 luni
Alte date:salariata
Intrebare: am primit decizia pentru pensie anticipata partiala pentru stagiul de cotizare mentionat.
Intrebare: daca decizia de pensionare anticipata partiala nu este pusa in aplicare si optez sa lucrez pana când stagiul de cotizare va deveni 41 ani, atunci pensia anticipata partiala se poate transforma in pensie anticipata(la cerere) sau trebuie sa astept pana la împlinirea varstei de pensionare?
Multumesc
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/05/2021 9:16am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010, daca nu cereti anularea deciziei de pensie anticipate partiale, diminuate, in termen de 30 zile de la instiintare si continuti sa lucrati pana depasiti, cu 8 ani, stagiul complet de cotizare nu mai puteti cere pensie anticipata, nediminuata. In acest caz pensia anticipata partiala se va transforma in pensie pentru limita de varsta atunci cand indepliniti conditiile necesare.
Actuala lege a pensiilor este prevazut sa fie inlocuita cu o noua lege incepand cu 01 septembrie 2023 si este probabil ca aceasta prevedere sa fie modificata.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: maria la data: 10/05/2021 9:30am
Gen:feminin
Data nasterii:01.10.1963
Stagiul de cotizare:37 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare: Va multumesc foarte mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1